More

  Руски „Гаспром” ја прекина испораката на гас за италијанската компанија „Ени”, наведувајќи го како проблем транспортот преку Австрија

  spot_img

  Руски „Гаспром” ја прекина испораката на гас за италијанската компанија „Ени”, наведувајќи го како проблем транспортот преку Австрија, соопшти денеска италијанскиот енергетски гигант, додавајќи дека работи на решението на проблемот.

  „Гаспром” соопшти дека не може да ја потврди испораката на потребните количества за денеска, а како причина ја наведе неможноста за транспорт на гасот преку Австрија”, соопшти „Ени”, пренесе Радио Слободна Европа.

  Италијанската компанија додаде дека од овие причини „ќе биде суспендиран протокот на руски гас до нив преку влезната точка во Тарвизио”.

  Поголемиот дел од рускиот гас испорачан во Италија минува низ Украина, а потоа преку Трансавстрискиот гасовод (ТАГ) до Тарвизио, во северна Италија, на границата со Австрија.

  „Гаспром” на каналот Телеграм наведе дека проблемот со испораката на гас во Италија е поради регулаторните промени во Австрија.

  Рускиот државен енергетски гигант соопшти дека транзитот на гас преку Австрија бил суспендиран откако мрежниот оператор во земјата одбил да ги потврди номинациите за транспорт.

  Портпаролот на „Ени”, меѓутоа, кажа дека Австрија и натаму добива гас на границата со Словачка.

  Пред војната во Украина, Италија увезуваше 95 отсто од својот гас.  од кој околу 45 отсто доаѓаше од Русија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img