More

  Руска ракета накратко прелета над Полска за време на гранатирањето на Украина

  spot_img

  Гранатирањето меѓу Украина и Русија продолжува. За време на денешното руско гранатирање цели во источна Украина, ракета за маневрирање го прелета полскиот воздушен простор, соопшти полската армија.

  Полскиот воздушен простор го премина руска маневарска ракета во денешното руско гранатирање на Украина, истрелана на место во западниот дел на Украина, соопшти денеска полската армија. Ракетата го наруши воздушниот простор на Полска околу 40 секунди. Таа влегла во селото Осердов на истокот на Полска, а воените радари ја набљудувале цел час.

  „Полската армија постојано ја следи ситуацијата на украинска територија и останува во постојана готовност за да ја обезбеди безбедноста на полскиот воздушен простор“, велат тие. По инцидентот, Полска ги активираше сите неопходни процедури за да се осигура безбедноста на полскиот воздушен простор. „Меѓу другото, беа активирани полските и сојузничките воздушни сили“, пишува во соопштението на оперативната повелба на полските вооружени сили.

  Сличен инцидент се случи и во декември минатата година, кога руска ракета навлезе во полскиот воздушен простор и неколку минути подоцна ја напушти во правец на Украина.

  Русија планира нови напади врз Украина
  Инцидентот се случи во време кога руските сили вршат големи воздушни напади врз Киев и други региони во Украина. Поради интензивните воени активности во близина на украинско-полската граница, полската армија го зголеми нивото на подготвеност.

  Според говорите на началникот на воената управа на Киев, Сергиј Попко, руската армија ја нападнала украинската престолнина од областа Саратов на југозападот на Русија со маневарски ракети истрелани од стратешките бомбардери Ту-95МС. Украинската одбрана собори околу десет непријателски ракети над Киев и во близина на главниот град, напиша Попко на Телеграм. Тој додаде дека според првите информации нема жртви, но тие се повредени.

  Синоќа, по трет пат во последната недела, цела Украина беше во состојба на готовност за напади. Според говорите на Попко, подготвеноста во Киев траела два часа. Русија денеска со проектили и ирански беспилотни летала го нападна и округот Стриј јужно од градот Лавов во западна Украина, соопштија локалните власти. Како што изјави префектот на Лавов, Андриј Садовиј, нападите биле извршени со околу 20 ракети и седум дронови, а цел на нападите била критичната инфраструктура.

  Во меѓувреме, Русија во саботата вечерта објави дека одбила напад од десет украински ракети насочени кон градот Севастопол на полуостровот Крим. Тамошниот гувернер Михаил Развојаев на Телеграм објави дека во нападот загинал 65-годишен цивил, погоден од остатоци од ракета, а четири лица се ранети, меѓу кои и еден тинејџер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img