More

  Русија ја пушти во употреба интерконтиненталната ракета на подморницата Булава

  spot_img

  Русија ја пушти во употреба интерконтиненталната ракета на подморницата Булава
  Русија ја пушти во употреба интерконтиненталната балистичка ракета Булава, лансирана од подморница, објавија државните медиуми, што е нов елемент во модернизацијата на нејзиниот нуклеарен арсенал.

  Новинската агенција ТАСС го цитираше главниот дизајнер на Булава, Јуриј Соломонов, кој рече дека одлуката е објавена со декрет од 7 мај, истиот ден кога претседателот Владимир Путин го започна новиот шестгодишен мандат во Кремљ.

  Путин уште од почетокот на војната во Украина го предупредува Западот дека директната интервенција на силите на НАТО може да предизвика нуклеарен конфликт. Во март тој рече дека не верува оти Вашингтон „брза“ кон тоа, но нагласи и дека руските нуклеарни сили се технички подготвени.

  Има домет од 8300 km?
  Во ноември, Министерството за одбрана соопшти дека една од подморниците успешно ја тестирала Булава, пукајќи ја од подводна позиција во Белото Море и погодувајќи ја целта илјадници километри оддалечена на полуостровот Камчатка на исток.

  ТАСС соопшти дека руската северна и пацифичка флота сега вклучува седум подморници „Бореј“, од кои секоја има по 16 „Булава“. Соломонов е главен конструктор на Московскиот институт за топлинско инженерство, а ги развил и руските интерконтинентални балистички ракети Топол-М и Тегли.

  Според Вашингтонскиот центар за стратешки и меѓународни студии, Булава има досег од 8.300 километри.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img