More

  Русија интензивно ги напаѓа украинските воздушни бази пред пристигнувањето на авионите Ф-16

  spot_img

  Рускиот напад на 27 јуни беше остар потсетник на предизвиците со кои се соочува Киев додека ги обновува своите осиромашени воздушни сили и ги распоредува првите американски борбени авиони Ф-16 што Русија сака да ги приземји или уништи.

  Тоа утро, пред зори одекнаа експлозии во Старокостиантиново додека украинската противвоздушна одбрана одговори на рускиот напад врз малиот град во западна Украина, дом на важна воздушна база која е честа цел на напади.

  Првите авиони се очекува да пристигнат овој месец, а Украина се надева дека ќе ги зајакне силите кои се борат да ги одбијат руските напади долж линијата на фронтот, кои вклучуваат разорни бомби кои потенцијално би можеле да бидат прекинати од борбени авиони Ф-16.

  Официјални лица не открија каде ќе бидат базирани авионите Ф-16, но Москва по нападот врз Старокостијантинов минатиот четврток рече дека цели на аеродромите каде што верува дека ќе бидат базирани авионите.

  Воздухопловната база е изложена на чести напади од првите денови на руската инвазија во февруари 2022 година, вклучително и со беспилотни летала и хиперсонични ракети.

  Жителите на оваа историска воена станица од околу 30.000 луѓе, наречена Старкон, во украинскиот регион Хмелницки, научија да се прилагодуваат на постојаната опасност.

  Портпаролот на украинските воздухопловни сили рече дека нападите претставуваат „одредени тешкотии“, но нема да ја загрозат испораката на Ф-16 или нивната употреба во борбите.

  Официјалните лица не разговараат за деталите за нападите врз објекти како што се воените бази и критичната инфраструктура.

  Воените аналитичари велат дека Русите најверојатно ја таргетирале инфраструктурата на воздушните бази, како што се пистите и магацините за да им го отежнат полетувањето на Ф-16, а исто така ги таргетирале и самите авиони штом пристигнале.

  Украинската војска, која има недостиг од муниција за противвоздушна одбрана, исто така, најверојатно ќе биде принудена да се пресели од еден аеродром на друг, рече Џастин Бронк од Кралскиот институт за Обединети услуги.

  „Секое копнено покривање на воздушната одбрана може да биде преоптоварено ако Русите доволно се грижат да истрелаат доволно проектили на една цел“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img