More

  Русија и се заканува на американската амбасада во Москва

  - Advertisement -

  Русија побара од американската амбасада во Москва да престане да го шири она што Кремљ го смета за лажни вести за руската воена операција во Украина и се закани дека ќе протера американски дипломати, објави во вторникот новинската агенција ТАСС.

  Предупредувањето вклучуваше строга порака до Лин Трејси, новиот американски амбасадор во Москва, јави ТАСС, цитирајќи висок извор од руското Министерство за надворешни работи, кој рече дека на Трејси и било кажано дека мора строго да се придржува до рускиот закон кога дава какви било изјави за руските вооружени сили во Украина. .

  Американските дипломати вклучени во, како што ги нарече Москва „субверзивни активности“ ќе бидат протерани, цитира ТАСС извор.

  Портпаролот на американскиот Стејт департмент потврди дека американската амбасада добила дипломатска нота од руското МНР, но рече дека генерална политика на Министерството е да не коментира дипломатска кореспонденција.

  Русија го прогласи „дискредитирањето“ на нејзините вооружени сили за кривично дело казниво до пет години затвор, додека обвинението за свесно ширење „лажни информации“ за војската предвидува максимална казна од 15 години.

  Трејси пристигна во Москва минатиот месец. На 24 февруари ќе се одбележи првата годишнина од одлуката на претседателот Владимир Путин да испрати десетици илјади војници во Украина во, како што ја нарекува, „специјална воена операција“.

  Украина и нејзините западни сојузници го обвинуваат Путин дека започнал неиспровоцирана агресивна војна во колонијален стил и го отфрлаат неговото тврдење дека операцијата била дизајнирана да ја заштити безбедноста на Русија од ширењето на НАТО кон исток.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img