More

  Ручек за двајца во кафана во град во Србија – само 1.220 динари

  spot_img

  Ручек за двајца 1.220 динари – можете ли да го замислите тоа? Веројатно не, но тоа е можно, и тоа во Врање. Додека од сите страни слушаме вести за инфлација и поскапувања, не е чудно што сме изненадени од сметката во кафана во Врање. Александар Стајичевиќ не можеше да замисли дека ќе плати обилен ручек за двајца по цена на мала порција во ресторан во главниот град, пишува Нова.рс.

  За два свински врата, две сливи и кајсии, лута пиперка, забава и две лепчиња во Врање, треба да потрошите само 1.220 динари.

  Цената на пунџа по парче е 60 динари, една порција свински врат чини 280 динари, додека чаша шербет од слива чини 90 динари.

  Александар Стајичевиќ често доаѓа на дело во Врање, вели дека знаел дека во овој град на југот на Србија се е поевтино отколку во Белград, но дека не очекувал толкава разлика, пренесува Нова.рс.

  Кога станува збор за Белград, само во рестораните за брза храна можете да најдете 200 грама свински врат во пунџа за 400 динари ако се потрудите.

  За споредба, просечната нето плата (без даноци и придонеси) на територијата на градот Врање во август изнесувала 67.108 динари, додека во Белград 108.985 динари.

  Поскапување на угостителските услуги
  Угостителските услуги во Србија во октомври биле поскапи во просек за 11,8 отсто во однос на истиот месец лани. Само храната во угостителските објекти поскапела за 12 отсто во однос на лани, покажуваат податоците на Републичкиот завод за статистика (РЗС).

  Колачите поскапеле за 12,5 отсто, топлите и ладните предјадења за 12,1 отсто, а чорбите за 11,3 отсто.

  Во групата прехранбени производи, во однос на октомври 2022 година, најмногу поскапеле печивата и оброците по нарачка и тоа за 13,5 отсто.

  Истражувањето опфати околу 40 видови на угостителски услуги, оброци, пијалоци и сместување. Цените се следат во 96 угостителски објекти на територијата на Србија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img