More

  Ротвајлери ја напднале својата сопственичка, лекарите се борат да и ја спасат раката

  spot_img

  Австралијка била нападната од нејзините две кучиња во дворот, а соседите го слушнале нејзиниот крик и набрзина и пришле на помош. Полицијата со истрел успеала да го спречи нападот на кучето. Жената е во тешка состојба во болница, а лекарите ќе ја оперираат за да се обидат да и ја спасат раката.

  Лекарите се борат да ја спасат раката на 31-годишната Австралијка Никита Пил, која во саботата беше нападната во дворот од нејзините две миленичиња – ротвајлерите Бронкс и Харлем, пренесува Дневник.хр.

  Таа се здобила со сериозни повреди на рацете и нозете и се уште е во тешка состојба во болницата Ројал Перт. Најверојатно ќе мора да ја оперираат за да и ја спасат раката, пишува Дејли Мејл.

  Болните крици на Никита ги вознемириле соседите кои очајнички се обидувале да ги спречат кучињата. Удирале по оградата и ги прскале кучињата со вода од цревото, но сите обиди биле залудни.

  Соседот Брин Спенсер изјави дека се обидел да го спречи нападот, но не можел да влезе во дворот без да се доведе во опасност.

  „Размислував да ја прескокнам оградата и да влезам внатре за да ја спасам, но очигледно внатре имаше два ротвајлери… Ќе бев растргнат“, изјави тој за ABC.

  „Се што можев да направам е да го гледам девојчето како се распарчува, додека јас ја удирав оградата со палка, а друг сосед го испрска кучето“, додаде тој.

  Полицајците прво се обиделе да ги запрат кучињата со пиштол за шок, но не успеале. Нападот заврши кога полицијата пукаше и го уби седумгодишниот Бронкс, откако утврди дека кучињата се крајно агресивни и дека животот на Никита е во опасност. Кучето подоцна било евтаназирано од ветеринари.

  Другото куче, четиригодишниот Харлем, останува во објектот во Кокбурн додека полицијата истражува зошто миленичињата го нападнале нивниот сопственик.

  Пил итно бил пренесен во болницата Ројал Перт и и понатаму е во тешка состојба. Таа има изгубено многу крв, има тешки рани од каснување на екстремитетите и ја чека операција за да се обиде да и ја спаси раката.

  Никита е страствен љубител на ротвајлер, а своевремено го опиша своето куче Бронкс како „целиот свет – лојален, интелигентен и заштитнички настроен“.

  Во Западна Австралија се забранети четири раси на кучиња, вклучувајќи аргентински и бразилски борбени кучиња, јапонски тоса, пит бул териер и преса канарио.

  Ротвајлерите не се забранети во Австралија, но имаат репутација на агресивни кучиња. Извештајот на Детската болница во Сиднеј од 2022 година покажа дека ротвајлерите биле третиот најпријавен напад врз деца.

  Податоците опфатиле 628 пациенти кои имале повреди поврзани со кучиња од 2010 до 2020 година и откриле дека нивната просечна возраст е само пет години.

  Најмногу пријавени напади забележале питбулите со 10,3 отсто, потоа Лабрадорите со 8,5 отсто и ротвајлерите со 6,8 отсто.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img