More

  Рецепт за највкусниот спанаќ: Ќе ги воодушеви сите!

  spot_img

  Како одличен прилог или одлична здрава вечера, спанаќот е одлично јадење што многу луѓе го обожаваат. Сепак, важно е да се знае дека квалитетот на спанаќот може значително да влијае на вкусот и хранливата вредност на садот. Затоа, за да се подготви најфиниот спанаќ, потребно е да се внимава на изборот на свеж спанаќ и да се користат квалитетни состојки, пишува Simply Recipes.

  Доколку сакате да го подготвите овој омилен прилог на малку поинаков начин, ова е совршениот рецепт за вас!

  Состојки:
  500 грама свеж спанаќ

  2 лажици путер
  2 чешниња лук
  Сол и бибер по вкус
  1/4 чаша супа од пилешко или зеленчук

  2 супени лажици сок од лимон
  2 лажици кисела павлака

  1/4 чаша рендан пармезан

  Подготовка
  Свежиот спанаќ измијте го и исушете го со хартиена крпа. Загрејте го путерот во тава на средна топлина. Додадете го исецканиот лук во тавата и пржете додека не замириса. Додадете го спанаќот во тавата и пржете додека не се загрее и малку не исуши. Зачинете со сол и бибер по вкус. Додадете густин и сок од лимон и варете на тивок оган додека не се намали за 1/3, вели Simple Recipes.

  Извадете ја тавата од шпоретот и измешајте ја павлаката. Послужете го топло, посипано со рендан пармезан. Овој рецепт за најдобриот спанаќ е вкусен и полн со вкус. Користењето на свеж спанаќ е клучот за најдобриот вкус, додека додавањето на кисела павлака му дава кремаста текстура. Овој прилог може да се послужи со различни јадења како месо, риба, тестенини или ориз, пренесува Вечерњи лист.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img