More

  Речиси 10 милиони Етиопјани гладуваат поради воени конфликти и суша

  spot_img

  Речиси 10 милиони Етиопјани се соочуваат со екстремен глад во регионите Амхара и Тигре поради воени конфликти и силна суша, соопшти британската добротворна организација Оксфам, пренесува Би-би-си.

  Во извештајот на федералните власти се наведува дека во овие региони досега од глад починале околу 400 луѓе.

  Оксфам рече дека доколку не се зголемат напорите за хуманитарна помош, цела северна Етиопија ќе се соочи со хуманитарна катастрофа.

  Недостигот од финансирање и вооружените конфликти во регионот Ахмара ги попречија хуманитарните напори.

  Минатата година ОН успеаја да соберат само една третина од потребните 4 милијарди долари (3,7 милијарди евра) потребни за Етиопија.

  Локалните власти во провинцијата Тигра велат дека постои голема закана од масовно екстремно гладување, но федералната влада ја отфрли можноста.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img