Реал за четири минути го победи лидерот во Ла Лига

Немаше ништо од дербито. Во пресметката меѓу лидерот во Примера, Жирона и второпласираниот Реал до ова коло, кралскиот клуб победи со 3:0 на северот на Каталонија и седна на врвот на табелата.

Сите дилеми околу победникот беа разрешени од 17. до 21. минута, кога Реал постигна два гола. Хосела ја започна мрежата за домаќините откако го додаде овогодинешниот фантастичен Џуд Белингем.

Само четири минути подоцна, Чуамени го удвои водството, на асистенција на германскиот ветеран Тони Крос.

Тимот на Карло Анчелоти не направи многу после тоа. Белингем ја означи победата со својот шести гол во седум натпревари. Помошник беше Хоселу, кој му се реваншираше на Англичанецот за додавањето во првото полувреме.