More

  Путин тврди дека неговата понуда за прекин на огнот до Украина може да стави крај на конфликтот

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата понуда за прекин на огнот до Украина може да го запре конфликтот, но Западот не пристапи рационално на оваа понуда, пренесува Анадолија.

  Според соопштението на Кремљ, Путин испратил порака до учесниците на 10. Меѓународен форум на примаковските читања, што започна во главниот град Москва.

  Истакнувајќи дека форумот стана значаен настан во последните години, Путин рече дека на овој форум се разговара за актуелни теми поврзани со глобалната економија и политика.

  Нагласувајќи ја важноста на БРИКС, кој го сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, Путин рече дека оваа група ги застапува интересите на многу земји во светот.

  „БРИКС го води процесот на градење праведен и демократски светски поредок заснован на принципите на еднаквост, без диктат и притисок“, рече рускиот претседател.

  Осврнувајќи се на украинската криза, Путин потсети дека на 14 јуни објавил понуда дека „доколку Украина ги повлече своите војници од Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје и се откаже од желбата да се приклучи на НАТО, тие можат да започнат преговори со Киев“.

  Путин нагласи дека овој предлог може да ги запре конфликтите, но Западот не пристапи рационално на оваа понуда.

  „За разлика од западните политичари кои не сакаат да ја видат суштината на нашата понуда, се надевам дека оние кои учествуваат на овој форум ќе пристапат рационално на ова прашање, бидејќи оваа понуда навистина предвидува крај на конфликтот и дека прашањето ќе влезе во процес. за решавање на конфликтот со политичко-дипломатски средства рече Путин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img