More

  Путин ја избра Кина за својата прва официјална посета: односите меѓу двете земји се одлични

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во дводневна официјална посета на Кина. Тие заедно со кинескиот колега Си Џинпинг потврдија добри меѓудржавни односи. Со потпишување на официјална изјава за продлабочување на стратешките односи сакаат уште повеќе да ги подобрат. По воведувањето на западните економски санкции против Русија, Кина само ја потврди позицијата на главниот партнер на Русија. Тоа е прва официјална посета на Путин по почетокот на неговиот нов мандат на чело на Русија. Со овој потег тој сака да соопшти кои се неговите приоритети, како и колку се силни неговите лични врски со Ши.

  Кина е подготвена да соработува со Русија за поддршка на правичноста и правдата во светот, соопшти Министерството за надворешни работи на Пекинг по средбата меѓу Кси Џинпинг и Владимир Путин. Путин исто така смета дека односите меѓу Кина и Русија го стабилизираат меѓународниот простор.

  Кси вети дека ќе работи со својот руски колега за модернизирање на нивните земји, велејќи дека Кина „секогаш ќе биде добар партнер на Русија“. Денешните односи меѓу Кина и Русија се плод на напорна работа, затоа двете страни мора да ги вреднуваат и негуваат, рече Ши на средбата. Ниту Путин не ги криеше пријателските чувства. „Односите меѓу Русија и Кина не се опортунистички и не се насочени против никого“, рече тој. Путин потврди и дека двете земји „ќе ја продлабочат мирољубивата нуклеарна соработка“.

  Тој рече дека двете земји имаат сличен став за многу глобални и регионални проблеми. „Двете земји имаат независна надворешна политика“, рече тој, пренесе Би-Би-Си.

  Кина е клучен руски партнер по западните санкции
  Лидерите се осврнаа и на прашањето за Украина. Како што рече Ши, двете страни се согласија дека „политичкото решение за украинската криза е вистинската насока“. Во исто време, тој изрази благодарност до Кина за нејзините мировни иницијативи во Украина, извештаите од руските медиуми ги сумира француската новинска агенција АФП.

  Двете земји го склучија таканареченото „партнерство без граници“ во февруари 2022 година, кога Путин го посети Пекинг само неколку дена пред нападот на Украина. На оваа средба двајцата лидери потпишаа и официјална изјава за продлабочување на стратешките односи. „Тоа беше исклучително високото ниво на стратешко партнерство меѓу нашите две земји што беше пресудно за мене да ја изберам Кина како прва земја што ќе ја посети по преземањето на претседателството“, изјави Путин за кинеската новинска агенција Ксинхуа пред неговата посета на Пекинг.

  Русија ја гледа Кина како клучен сојузник и економски спас, особено во светлината на западните санкции поради војната во Украина.

  Во исто време, Ши се осврна и на војната меѓу Израел и Газа. Тој го повтори ставот дека решението за две држави е единственото што може да донесе мир во регионот.

  Рускиот претседател Владимир Путин е во официјална посета на Пекинг, каде што се сретна со својот кинески колега Си Џинпинг Рускиот претседател Владимир Путин е во официјална посета на Пекинг, каде што се сретна со својот кинески колега Кси.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img