More

  Путин има големи планови за Харков, следните недели се клучни

  spot_img

   

  Претстојат клучни недели за руската војна во Украина, а рускиот претседател Владимир Путин планира да го затегне обрачот кај Харков, анализира Би-Би-Си. Се смета дека со своето навлегување во градот Вовчанск Русите сакаат да создадат тампон зона за да ги одвратат Украинците да напаѓаат преку граница.

  Украина знаеше дека Русија планира летна офанзива, но не од каде ќе започне. Тоа стана јасно на 10 мај со нападите во вториот по големина украински град.

  Тампон од 10 до 15 километри

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски неодамна изјави дека „стратешката намера на руските трупи е… опкружување на Харков како регионален центар“ и „тие не само што би создале тампон зона од 10-15 километри во длабочина, втуку и да 1 дадат на Русија опција подоцна да го нападне Харков“.

  Русија би можела да планира дополнително прекугранично туркање кон северниот град Суми, на северозапад. Шефот на украинската војска, Кирило Буданов, верува дека таму чека „мала група сили“ подготвена да дејствува.

  Со предвоено население од 1,4 милиони, Харков по својата економска важност за Украина е веднаш позади Киев и Дњепар. Премногу е блиску до границата за да има доволно воздушна одбрана и постојано е под смртоносно руско бомбардирање од балистички и ремоделирани противвоздушни ракети и бомби.

  „Да можеа, ќе го освоеја Харков“

  Според рускиот воен аналитичар Анатолиј Матвијчук од тинк-тенк Институтот за проучување на војната ако Русија можеше да го освои Харков, тоа ќе се покаже како „пресвртница“ во војната и тешко ќе го погоди индустрискиот потенцијал на Украина.

  Тоа изгледа многу малку веројатно. Украинските и западните коментатори се убедени дека Русија нема ресурси да го стори тоа. Ако беа потребни 80.000 руски војници за да го заземат уништениот источен град Авдиивка минатиот февруари, за многу поголем град како Харков ќе бидат потребни бројки што Русија ги нема.

  Џек Ватлинг од Кралскиот институт за Обединети услуги верува дека главната цел на летната офанзива е „проширување на рускиот притисок во Донбас“ со цел да се прекинат линиите за снабдување и потоа да им се даде на нивните сили рута и на север и на југ.

  Што сака Путин?

  Додека рускиот лидер ги следи придобивките на теренот, има знаци дека Кремљ би можел да биде подготвен да се врати на мировните преговори прекинати пред две години.

  – Отворени сме за дијалог во врска со Украина, но таквите преговори мора да ги земат предвид интересите на сите земји вклучени во конфликтот, вклучително и нашите – изјави рускиот лидер за кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

  Половина милион Руси на фронтот, Украина кубури со луѓе

  Во Киев веруваат дека руската сила во Украина сега брои повеќе од половина милион. Тоа ја остави војската на Украина без екипаж, но и без оружје, при што Владимир Путин сега посветува околу 8,7 отсто од целокупното економско производство на Русија (БДП) на одбраната и безбедноста.

  Но, засилувањата кои чекаат над северната граница се само 20.000 пријавени, а за сите извештаи на плановите на Кремљ да мобилизираат уште 300.000 Руси, нема докази за такво нешто.

  А сепак Русија сè уште има голема нумеричка предност. Висок украински генерал рече дека соодносот бил дури 10 спрема еден. Слична предност е пријавена во однос на школките.

  Украина неодамна потпиша закон со кој се намалува старосната граница за мобилизација за две години на 25 години, а тоа би можело да го зголеми бројот на нејзината војска за пријавени 100.000.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img