More

  Пукање во Србија: Едно лице загина, 400 мигранти уапсени

  spot_img

  Речиси 400 мигранти се откриени и однесени во прифатни центри во голема полициска акција на северот на Војводина по новиот вооружен инцидент и откритието дека едно лице загинало во претходната пресметка во центарот на Суботица, објавија регионалните медиуми во Војводина.

  „Нов во низата вооружени конфликти се случи во градот Хајдукову кај Суботица. Во синоќешната престрелка повредени се тројца мигранти, а откако полицијата излегла на терен било пронајдено едно безживотно тело. Големи групи мигранти, но и престрелки, станаа речиси секојдневие во ова село“, објави Радиотелевизија Војводина (РТВ).

  Мртвото лице е пронајдено во пограничната зона со Унгарија, во шумата кај Хајдуково. Истрагата ја спроведе Вишото јавно обвинителство во Суботица и смртта е оквалификувана како убиство, соопшти МВР, пренесуваат медиумите.

  Во акцијата се пронајдени и три автоматски пушки, една полуавтоматска пушка и еден пиштол, два генератори, како и 25 пасоши и 12 лични карти.

  Големо внимание привлече и веста дека еден учесник во вооружениот конфликт кој се случи на 8 септември на паркингот во трговскиот центар Лидл во центарот на Суботица, кој во вторникот почина од повредите. Од МУП најавуваат дека од среда во Суботица ќе патролира и Жандармеријата.

  „Нашата цел е мигрантите да бидат таму каде што им е местото, во прифатните центри, а тие што се движат да се движат со законска документација, а бројот на конфликти меѓу мигрантите да се сведе на минимум“, рече помошникот директор во оваа насока. Драган Васиљевиќ од српската полиција.

  Тој наведе дека за прв пат во полициска акција на корите на дрвјата биле пронајдени голем број мигранти, т.н.

  Можам да им порачам на граѓаните дека можат да бидат максимално мирни и безбедни во сите области на Република Србија“, рече Васиљевиќ.

  Ова е последен во низата вооружени инциденти што се случија во последните години на северот на Војводина, во близина на унгарската граница, поради што владее огорченост и загриженост кај локалното население во пограничните градови.

  Полицијата на 1 август спроведе и акција за сузбивање на илегалната миграција на северот на Војводина, кога пронашла околу 300 мигранти и запленила поголема количина оружје и муниција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img