More

  Пукање во руски град, експерти за експлозиви на ФСБ на терен: „Убиени двајца терористи“

  spot_img

  Како што објавија руските државни медиуми во четвртокот наутро, во предградијата на рускиот град Налчик, административен центар на руската република Кабардино-Балкарија на северот на Кавказ, бил во сила режим на антитерористичка операција.

  Неколку часа подоцна овие мерки беа укинати, а во судир со вооружени милитанти двајца беа убиени.

  „Како резултат на антитерористичка операција во предградието на Наљчик во врска со утврдување на локацијата на вооружени лица вклучени во терористички активности, убиени се двајца терористи“, соопшти Националниот антитерористички комитет (НАК).

  „Според расположливите податоци, членови на група која била дел од меѓународна терористичка организација, убиена при брза конфронтација, планирале да извршат серија акти на саботажа и тероризам на територијата на републиката“, соопшти Комитетот.

  Риа Новости пренесува дека антитерористичката операција во Република Кабардино-Балкарија е завршена. На местото на конфликтот е пронајдено автоматско оружје и муниција, а на терен се и експерти за експлозиви на ФСБ. Потребни се оперативни претреси и истраги, додаваат тие.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img