More

  Прво излегување надвор од Русија по 24 февруари

  spot_img

  Путин би можел да ја посети Турција во наредните денови, објавија турските медиуми, за да се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на „состанок на високо ниво“. Ако отпатува, тоа би било негово прво излегување надвор од Русија од почетокот на војната. Дека ваква можност постои, потврди и првиот човек на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Мондо.

  – Датумите на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Турција се преговараат преку дипломатски канали – изјави Песков.

  – Постои таква покана и датумите на посетата на Путин на Турција ќе бидат договорени преку дипломатски канали – рече тој.

  Турција претхдно се понуди да биде не само домаќин на крајните преговори меѓу Украина и Русија за завршување на војната, туку и гарант на механизмот за мир кој би бил договорен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img