More

  Протест на работниците на Фиат: Затворени сите влезови во фабриката во Србија

  spot_img

  Неколку стотини работници на „Фиат“ утринава во 7 часот го блокираа влезот на фабриката „Шест тополи“, кој е и главен влез на фабриката и административната зграда. Затворија уште два помали влеза за да не може да влезе раководството на фабриката.

  Работниците влегле во фабриката час пред работното време на менаџерите, газдите и надзорниците, кои, како што тврдат, најмногу се исклучени од „срамната“ социјална програма наметната на „обичната работна сила“.

  Тие се решени да не пуштат ниту еден од „белите јаки“ во фабриката и со тоа да испратат порака до државата дека „нема да молчат и да гледаат како ги изневеруваат“.

  Сепак, управата доцна синоќа донела одлука денеска да не доаѓа на работа.

  „Не повикаа од државниот врв да не одвратат од блокадата.
  Игор Анѓиќ, претставник на работниците во преговорите, рече дека поради најавата за протестот имале повици од „државниот врв“, со намера да ги одвратат да ја блокираат фабриката, со изјави „пукај се во стапалото“.

  Тој рече и дека државата „ништо не направила“ две недели и дека не можат повеќе да чекаат.

  „Оставивме простор до понеделник да ја решиме оваа ситуација, дотогаш нема да ги блокираме улиците. Тешко е да се задржи масите, луѓето се лути“, рече Анѓиќ, додавајќи дека работниците веќе не се плашат, бидејќи немаат што да загубат.

  Гневот на работниците кулминираше вчера, кога газдите и надзорниците, само еден ден откако ги добија државните гаранции дека е „замрзната“ социјална програма, повикаа на индивидуални разговори за да се одлучи за една од двете опции.

  На маса се уште е стара понуда – заминување во странство или откажување со отпремнина од 4.000 евра.

  Лидерите на синдикатот велат дека меѓу привилегираните се меѓу 150 и 200 вработени кои се на позиции менаџери, надзорници и газди, како и луѓе од логистика. Од таа бројка, велат, само неколку се на списокот за технолошки вишок.

  Работниците денеска во знак на протест ги „симнаа униформите“. При последната блокада беа во униформи на Фиат, но денес тоа не е така

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img