More

  Проруските сепаратисти и Молдавија дадоа спротивни извештаи

  spot_img

  Официјални лица во молдавската проруската сепаратистичка енклава Придњестровје соопштија дека беспилотното летало лансирано од украинскиот регион Одеса во неделата разнело хеликоптер на воена територија. Но проевропската Молдавија веднаш го отфрли извештајот, пишува Ројтерс.

  „Бирото за реинтеграција контактираше со други владини агенции и откако го проучуваше видеото и размени информации, објавуваме дека овој инцидент е обид за создавање паника во регионот“, се вели во соопштението на Бирото.

  „Воената опрема на видеото не е оперативна веќе неколку години“, се додава. „Молдавските власти во контакт со украинската страна не потврдуваат никакви напади врз Придњестровје.

  Официјалното молдавско тело кое се занимава со Придњестровје, и еден украински функционер, го прикажаа инцидентот во Тираспол, главниот град на регионот, како провокација дизајнирана да сее паника во регионот, откако каналите на Телеграм пренесоа видео од мал објект кој лета во воен хеликоптер и разнесувајќи го.

  Новинската агенција РБК Украина го цитираше Андриј Јусов, портпарол на Украинската разузнавачка управа ГУР, дека инцидентот во воената единица во Тираспол е „руска провокација“.
  Руската новинска агенција РИА ја цитираше прес-службата на Министерството за државна безбедност на сепаратистичкиот регион дека нема жртви во експлозијата, но органите на редот се на терен и отворија истрага.

   

  Придњестровје, тесен појас на земја меѓу Молдавија и Украина, се отцепи по кратката војна во 1992 година против молдавската армија. Според официјалните податоци, Русија сè уште има 1.500 војници во таа област.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img