More

  Промени кои настануваат во телото кога не спиеме доволно

  Иако една или две прекинати или пократки ноќи на спиење ќе ве остават уморни, раздразливи и гладни, тоа веројатно нема да доведе до дополнителни проблеми. Но, недостатокот на сон во текот на подолг временски период може да има сериозни последици.

  Д-р Мартин Кинсел открива шест начини на кои телото реагира кога не се одмораме доволно.

  Важноста на спиењето не може да се негира, бидејќи добриот сон обезбедува позитивен и продуктивен ден. Спиењето е една од најважните работи што можете да ги направите за вашето тело, заедно со вежбање и целосно урамнотежена, комплетна исхрана – сето тоа е клучно за да останете здрави и среќни.

  Лекарот открил и како недостатокот на одмор може да влијае на ендокриниот систем на неколку начини.

  „Ендокриниот систем е систем на жлезди кои произведуваат хормони кои им овозможуваат на клетките да комуницираат едни со други. Тие се одговорни за речиси секоја клетка, орган и функција во телото. Иако хормоналната нерамнотежа може да биде виновна за недостатокот на сон, недостатокот на сон може да предизвика и хормонска нерамнотежа“, објаснува докторот.

  Истражувањата покажаа дека оние кои спијат помалку од седум часа на ден имаат тенденција да добиваат повеќе килограми и имаат поголем ризик да станат дебели од оние кои спијат седум часа, додава тој.

  Иако една или две прекинати или пократки ноќи на спиење ќе ве остават уморни, раздразливи и гладни, тоа веројатно нема да доведе до дополнителни проблеми. Д-р Кинсел објаснува што точно може да ни се случи ако се бориме со недостаток на сон подолг временски период.

  Нивото на стрес може да се зголеми
  Лекарот вели дека недостатокот на сон предизвикува зголемување на нивото на кортизол.

  „Кога спиете, нивото на кортизол ќе ви се намали поради спиењето, па ако не спиете доволно, нивото на кортизол станува покачено“, објаснува д-р Кинсел.

  Кортизолот е хормон на стрес, па хронично покаченото ниво на кортизол е многу лошо и може да го доведе телото во катаболична состојба.

  Мускулите слабеат
  „Кортизолот, исто така, ќе го разложи мускулното ткиво, предизвикувајќи телото да ги користи гликозата и аминокиселините што го сочинуваат мускулите“, вели д-р Кинсела.

  Амино киселините се градбени блокови на мускулното ткиво, така што на телото му е потешко да изгради мускул кога тие се разградуваат. Кортизолот го користиме и за намалување на воспалението, па кога имате хронично покачен кортизол, може да бидете во воспалителна состојба, пренесува 24 sata.hr.

  Пад на расположението
  Размислете како една ноќ на лош или недоволен сон може да направи да се чувствувате грозно и раздразливо следниот ден.

  Зголеменото ниво на кортизол може да влијае на мозокот, предизвикувајќи промени во невротрансмитерите во мозокот, така што може да дојде до нерамнотежа кога станува збор за серотонин. Тоа може да доведе до тоа да се чувствувате полошо кога станува збор за менталното здравје“, додава докторот.

  Дополнително, ова може да функционира на двата начина, губењето на сонот може да влијае на расположението, а расположението може да влијае на тоа колку и колку добро спиете.

  Либидото се намалува
  Д-р Кинсел вели дека кога имате високо ниво на кортизол во вашето тело, тој може да почне да ги намалува другите анаболни хормони како тестостерон и DHEA.

  Дехидроепиандростеронот (DHEA) е хормон кој телото природно го произведува во надбубрежната жлезда. Помага во производството на други хормони, вклучувајќи тестостерон и естроген. Природните нивоа на DHEA достигнуваат врв во раната зрелост, а потоа полека се намалуваат како што стареете. Високото ниво на кортизол може да го наруши балансот на надбубрежните жлезди и да го намали либидото.

  Нивото на глад се зголемува
  Според експертите, недостатокот на сон го намалува и нивото на лептин, што влијае на апетитот. Лептинот го потиснува апетитот и му кажува на телото кога е време да престанете да јадете, така што кога сте лишени од сон, често ќе се чувствувате повеќе гладни.

  Слично на тоа, грелинот, кој се произведува во желудникот, е уште еден хормон на кој влијае сонот или недостатокот од него. Кога нивото на лептин се намалува поради недостаток на сон, нивото на грелин се зголемува и тоа прави да се чувствувате погладни бидејќи функцијата на хормонот е да му каже на мозокот дека сте гладни.

  Може да дојде до губење на косата
  Недостатокот на сон може да влијае и на тироидната жлезда, зголемувајќи го ТСХ – хормон кој ја поттикнува работата на оваа жлезда, што го забавува метаболизмот и може да предизвика слаба активност на тироидната жлезда.

  Неактивната тироидна жлезда не произведува доволно хормони. Симптомите на ова може да вклучуваат замор, чувство на студ, губење на косата, зголемување на телесната тежина и депресија.

  Краткорочните здравствени проблеми поради недоволно спиење вклучуваат:

  – лошо расположение

  – анксиозност

  – глад

  – замор

  – чувство на студ

  – лошо закрепнување од активности и тешкотии со вежбање

  – нарушена реакција на стрес

  – ниско либидо

  – слаба концентрација

  Долгорочните здравствени проблеми предизвикани од недоволно спиење вклучуваат:

  – проблеми со менталното здравје

  – губење на косата

  – воспаление

  – отпорност на инсулин

  – хормонална нерамнотежа

  – проблеми со плодноста

  – дијабетес

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img