More

  Проговори таткото на осомничениот за убиството на Данка: „Мислам дека ја продадоа девојката“

  spot_img

  Сослушувањата на осомничените во врска со исчезнувањето на српското девојче Данке не носат епилог, туку само додаваат нови димензии на приказната. Осомничениот Р.Д., кој наводно им помогнал на комуналните работници да го сокријат телото, ми кажа дека тие го продале девојчето.

  Поминаа повеќе од два месеци од исчезнувањето на Србинката Данка Илиќ, а полицијата се уште не докажала што се случило. Сослушувањето на еден од главните осомничени не донесе епилог. Пред два дена во целост го демантираше делото осомничениот С.Ј.
  Таткото на второосомничениот, Р.Д., се појави пред судиите во повисокиот државен суд во Зајечарје. Тој рече дека е запрепастен од неодамнешната изјава на С.Ј., бидејќи неговиот син Д.Д смрт.

  И покрај тоа, на рочиштето таткото изразил сомнеж дека девојчето е навистина мртво. Сака вината да ја префрли на мојот син, за да биде затвореник до крајот на животот. Ќе видиме како ќе се одвива. Сè уште мислам дека не е се како што велат, и дека робот е продаден“, изјави Р.Д.

  Таткото на осомничениот е осомничен дека учествувал во криењето на телото на девојчето. Откако му заврши притворот на 29 мај, тој се бранеше со едноставност.

  Наместо епилог, изјавата на Р.Д. додава нови димензии на приказната. Изјавите на оние кои се наводно вмешани во исчезнувањето на Данка се повеќе се контрадикторни. Напредокот на истрагата и рочиштето вчера за српските медиуми го коментираше и познатиот адвокат Боривоје Боровиќ, кој вели дека повеќе не гледа причина за кривично гонење на осомничените, бидејќи нема докази за тоа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img