More

  Принцот Чарлс добил донација од 1 милион фунти за добротворни цели од семејството на Осама бин Ладен, открива „Сандеј тајмс“

  spot_img

  Принцот Чарлс добил донација од 1 милион фунти за добротворни цели од семејството на Осама бин Ладен, открива „Сандеј тајмс“.

  Според весникот, принцот Чарлс (73) прифатил пари од Бакр бин Ладен, патријархот на саудиското семејство и неговиот брат Шафик. Принцот Чарлс, наводно, одржал приватен состанок со Бакр (76) во Кларенс Хаус, кралската резиденција, во Лондон на 30 октомври 2013 година, две години откако американските специјални сили го убија Осама бин Ладен во Пакистан.

  Според Гардијан, Кларенс Хаус оспорува многу од тврдењата изнесени во Сандеј Тајмс, велејќи дека одлуката за прифаќањето донации за добротворната фондација на принцот од Велс PWCF, ја носат исклучиво доверители.

  Бакр и Шафик бин Ладен се полубраќа на Осама, поврзани со основачот на Ал Каеда преку нивниот татко, Мохамед бин Авад бин Ладен, милијардер роден во Јемен. Засега нема индиции дека Бакр или Шафик бин Ладен спонзорирале или биле вмешани во терористичките напади.

  – Донацијата на шеикот Бакр бин Ладен беше внимателно разгледана од страна на доверителите на PWCF во 2013 година, проучувајќи ги сите потребни детали и контактирајќи со владата. Одлуката за прифаќање на донацијата беше целосно донесена од страна на доверителите – рече Иан Чешир, претседател на PWCF.

  Извор близок до добротворната организација рече дека по темелна истрага, поверениците заклучиле дека дејствијата на Осама бин Ладен не треба да го оцрнат целото семејство. Тој ги негираше наводите дека принцот Чарлс лично посредувал во договорот, се согласил на донациите и покрај приговорите на советниците и дека неколку од нив побарале од него да ги врати парите.

  „Сандеј тајмс“ пишува дека принцот Чарлс ја примил готовината еднаш во ковчег, а друг пат во чанта. Предавањата, наводно, се случиле за време на состаноци меѓу двајцата нив, вклучително и уште еден човек во Кларенс Хаус.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img