More

  Претставник на ЗДА: Конфликтот меѓу Израел и Хезболах ќе трае доволно долго

  spot_img

  Американскиот специјален пратеник Амос Хохштајн денеска е во Бејрут, каде работи на смирување на ситуацијата на границата меѓу Израел и Либан. „Конфликтот меѓу Израел и Хезболах ќе трае доволно долго. Во интерес на сите е да се реши брзо и дипломатски – тоа е остварлива и итна цел“, рече пратеникот. На израелско-либанската граница, од октомврискиот напад на Хамас, има речиси секојдневно гранатирање.

  Американскиот специјален пратеник Амос Хохштајн денеска во Бејрут започна дискусии за деескалација на ситуацијата на границата меѓу Израел и Либан, каде уште од почетокот на воената операција во Газа минатиот октомври, се водат гранатирање меѓу израелските сили и либанските вооружени движење Хезболах. Пред тоа Хохштајн во понеделникот го посети и Израел.„Конфликтот меѓу Израел и Хезболах ќе трае доволно долго. Во интерес на сите е да се реши брзо и дипломатски – тоа е остварлива и итна цел“, изјави Хохштајн, кој отпатува на Блискиот Исток како специјален пратеник на американскиот претседател Џо Бајден, пренесува француската новинска агенција АФП. Хохштајн денеска во Бејрут најпрво се сретна со претседателот на либанскиот парламент Набих Бери, кој е клучен сојузник на движењето Хезболах, јави германската агенција dpa. Подоцна, домаќин требаше да биде либанскиот премиер Наџиб Микати и министерот за надворешни работи Абдалах Бу Хабиб.

  Според извор од либанската влада, американскиот специјален пратеник, кој исто така го посети Израел претходно во понеделникот, отпатува на Блискиот Исток во „итна посета“ за да помогне да се спречи натамошно влошување на ситуацијата на границата меѓу Либан и Израел и ескалација на конфликтот меѓу израелската армија и Хезболах. Во Израел, Хохштајн разговараше со премиерот Бенјамин Нетанјаху и опозицискиот политичар Бени Ганц, кои наводно му кажале на американскиот пратеник дека времето за дипломатски договор за смирување на ситуацијата на северната граница истекува.

  Потенцијалната ескалација на конфликтот на границата меѓу Израел и Либан е причина за загриженост, додека гранатирањето меѓу израелската армија и движењето Хезболах се одвива речиси секојдневно веќе неколку месеци во пограничната област. Во тоа време во Либан беа убиени најмалку 468 луѓе, од кои речиси 90 цивили, а најмалку 304 борци на Хезболах. Во меѓувреме, на израелска страна, тие забележаа најмалку 15 смртни случаи меѓу војниците и 11 меѓу цивилите.

  „Опасноста дека погрешните пресметки би можеле да доведат до ненадеен и поширок конфликт е многу реална“, објавија неодамна во заедничка изјава специјалниот координатор на ОН за Либан Жанин Хенис-Плашерт и шефот на мисијата на ОН во Либан (Унифил) Аролдо Лазаро.

  Хохштајн веќе неколку месеци бара дипломатско решение за се понапнатата ситуација на израелско-либанската граница, но засега безуспешно. Исто така, на неодамнешниот самит на групата Г7, лидерите најавија заеднички напори со САД и Израел за намалување на тензиите во областа. Хезболах наводно не е подготвен за преговори додека не се постигне договор за траен прекин на огнот во Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img