More

  Претседателот на САД им порача на новинарите дека не смее да одговара на прашања и занеме

  spot_img

  Американскиот претседател Џо Бајден предизвика загриженост за неговото здравје откако се пошегува дека ќе западне во неволја доколку некој од медиумите му постави прашања.

  Бајден го завршуваше својот говор, а потоа одби да одговори на какви било прашања од новинарите во Белата куќа.

  – Подобро да не почнам да одговарам на прашања. Ќе западнам во неволја, рече 81-годишниот Бајден, подигнувајќи го микрофонот само на половина пат.

  Бајден потоа го спушти микрофонот и замрзна како „елен пред фарови“ околу 15 секунди додека новинарите му поставуваа прашања.Потоа промрморе нешто што беше нечујно додека сите ја напуштаа просторијата.

  Неколку часа подоцна, неговиот неизбежен изборен противник Доналд Трамп (77) одржа 20-минутен говор откако победи на 12 од 13 прелиминарни избори во „Супер вторник“.

  Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека гласовите на милиони Американци се „чуле“ на вчерашните прелиминарни избори и дека гласовите во негова корист покажуваат дека електоратот сака „да возврати против екстремниот план на Доналд Трамп да ја врати Америка назад“, пренесува Би-Би-Си.

  Бајден ги истакна достигнувањата на неговата администрација, вклучително и работните места и платите, и рече дека нацијата сега се соочува со „јасен избор“ дали да продолжи во истата насока или да го избере својот противник на изборите во 2024 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img