More

  Пресврт на американската политика: „Ќе ги повикаме ОН за итен прекин на огнот во Газа“

  spot_img

  Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Соединетите Држави претставиле нацрт-резолуција до членките на Советот за безбедност на ОН со која се повикува на „итен прекин на огнот поврзан со ослободувањето на заложниците“ во Појасот Газа.

  „Ние всушност поднесовме резолуција која сега е пред Советот за безбедност, која повикува на итен прекин на огнот поврзан со ослободувањето на заложниците, и многу се надеваме дека земјите ќе ја поддржат“, изјави тој за саудискиот медиум Ал Хадат во средата вечерта. маргините на посетата на Саудиска Арабија посветена на војната.меѓу Израел и Хамас.

  Тој додаде дека се надева дека оваа иницијатива ќе испрати „силен сигнал“.

  Вашингтон стави вето на неколку резолуции кои повикуваат на итен прекин на огнот во војната меѓу Израел и палестинското исламистичко движење.

  Текстот, кој го виде АФП, ја нагласува „потребата од итен и траен прекин на огнот за заштита на цивилите од сите страни, овозможување испорака на суштинска хуманитарна помош“ и „недвосмислено ги поддржува дипломатските напори на меѓународните организации за постигнување таков прекин на огнот во однос на со ослободување на заложниците кои се уште се држат“.

  Во моментов нема закажано гласање за овој текст.

  „Секако дека стоиме покрај Израел и неговото право да се брани… но во исто време, императив е цивилите кои се во опасност и страдаат толку ужасно – да се фокусираме на нив, да ги направиме приоритет, заштита на цивилите и обезбедување хуманитарна помош“, рече Блинкен.

  Откако ја блокираа алжирската нацрт-резолуција која повикува на „итно хуманитарен прекин на огнот“ во Газа кон крајот на февруари, Американците преговараа за алтернативен текст фокусиран на поддршка на дипломатските напори на теренот за постигнување на шестнеделно примирје во замена за ослободување на заложници.

  Антони Блинкен патува за Каиро во четврток, еден ден по средбата со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, а треба да се сретне и со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси.

  За време на неговата посета на кралството, Блинкен за саудиска ТВ станица изјави дека верува оти е можен договор за прекин на огнот во војната во Газа и ослободување на преостанатите заложници. „Мислам дека јазот се намалува и мислам дека договорот е многу можен“, рече тој во интервјуто.

  САД, Катар и Египет со недели посредуваат меѓу Хамас и Израел. Целта е прекин на огнот и размена на заложници. Блинкен нагласи дека договорот ќе зависи од согласноста на Хамас. Американскиот државен секретар потоа во петок ќе отпатува за Израел бидејќи се интензивираат разликите меѓу Вашингтон и владата на Бенјамин Нетанјаху околу војната во Газа.

  Нетанјаху рече дека неговата војска сега ќе оди во Рафах, во близина на границата со Египет, каде што Израел верува дека има терористи одговорни за масакрот на 7 октомври во кој во упадот во Израел загинаа околу 1.200 луѓе и зедоа околу 240 заложници.

  Сепак, САД мислат дека тоа ќе резултира со големо крвопролевање бидејќи повеќе од милион луѓе се таму откако избегале од израелски напад на други области.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img