27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Предлог за одмор: Албанија не треба да се потценува

НАЈЧИТАНО

Чисто море, бескрајни плажи, прекрасни планини и добро вино. Албанија е медитеранска земја во југоисточна Европа на Балканскиот Полуостров, граничи со Црна Гора на север, Косово на североисток, Северна Македонија на исток и Грција на југоисток. Многумина беа на мислење дека таа е потценета земја за одмор, бидејќи крие многу недопрени агли и вистинско гостопримство.

Албанија сè уште е енигма за просечниот турист и останува едно од ретките ненаселени места. И покрај малиот интерес за масовен туризам, тој го заслужува целото ваше внимание – Албанија е вистински природен скапоцен камен, кој во многу нешта останува недопрен токму поради малиот туристички интерес. Таму ќе бидете маѓепсани од прекрасната природа, живописните пејзажи, чистото и проѕирно море, тивките одморалишта, погледите кои го одземаат здивот, многуте нерамни карпи, неверојатните планински пејсажи, пријателските локални жители и интересната култура. Јадранското и Јонското море сигурно ќе ве изненадат со уникатни глетки кои веќе привлекуваат посетители во земјата; но има и уникатни места за љубителите на нуркање, бидејќи подводната панорама е исто толку прекрасна како и површинската. Плажите во Албанија се едни од најпопуларните на Балканот поради кристално чистата вода и неверојатната планинска убавина што ги опкружува.

Албанија е земја за која кружат митови и конфликтни приказни. Значителен број патници и туристи сè уште имаат резервации за патување во оваа разновидна земја, но без добра причина. Се прашувате дали Албанија е безбедна за посета? Да, Албанија е всушност побезбедна од некои други популарни земји. Стапката на криминал во единствена Албанија е исто така доста ниска. Откако ќе се најдете во оваа маѓепсана земја, ќе добиете шанса да патувате во временска машина. Овде, европската традиција многу успешно се комбинира со азиските обичаи и начин на живот, брзиот раст и модерноста – со наследството на комунизмот и бојата на почетокот на 20 век. Исто така, вреди да се напомене дека Албанија е единствената муслиманска земја во Европа.

Во последните неколку години туристичкиот интерес за Албанија се зголемува, па оваа индустрија се развива доста брзо. Секоја година се градат нови хотели, се создаваат нови шармантни одморалишта и се подобрува инфраструктурата. Затоа, доколку сакате да ја доживеете автентичната Албанија, од срце ви препорачуваме да ја посетите што е можно поскоро, пред да ве пречекаат орди туристи на плажата или на живописните планини. Ако до неодамна многу места беа тешко достапни, инфраструктурата постојано се подобрува и денес патниците можат да посетуваат прекрасни места како што се водни паркови, големи трговски центри, кафулиња и ресторани, ноќни клубови и други институции за забава и култура. Земјата има и брз интернет на кој можат да и позавидат и големите европски градови.

Уникатната и прекрасна природа на Албанија сигурно ќе го привлече вниманието на повеќе од еден патник, бидејќи е изненадувачки живописна и разновидна. Ги спојува прекрасните Јадранско и Јонско море, а водите што се достапни овде дури се вели дека имаат лековити својства. Поголемиот дел од територијата на земјата е покриена со планини, кои достигнуваат над 2.500 метри надморска височина. Албанските Алпи се магнет за љубителите на планинската рекреација, бидејќи има многу прекрасни патеки и пред се недопрена природа. Овде дефинитивно се загарантирани прекрасни погледи, чист и свеж воздух и мирна атмосфера.

Гостите се навистина ценети во Албанија. Локалните жители се многу пријателски расположени и отворени, имаат своевиден уникатен карактер, а јазичните бариери овде практично не постојат. Зборуваат италијански, германски и англиски, многумина дури и руски. Локалните жители секогаш ќе бидат подготвени да ве поздрават и да ви понудат помош или препорака, а не е чудно што дури и ќе ве поканат на чашка ракија. Со оглед на фактот дека Албанија релативно неодамна ги отвори вратите за посетителите, граѓаните се многу среќни што доаѓаат во контакт со патниците и туристите. Можете да бидете сигурни дека тие секогаш ќе ви пружат совршена услуга и гостопримство.

Ќе уживате и во локална албанска храна. Овде се служи најдобрата улична храна, а вреди да се посетат и одлични ресторани како Padam, Mullixhiu и Oda. Задолжително пробајте албански десерти и специјалитети од морска храна, за кои можете да бидете сигурни дека ќе бидат локални и свежо уловени. Исто така, во Албанија ќе најдете изобилство природни производи, бидејќи земјата строго следи супермаркетите да продаваат висококвалитетни, еколошки и природни производи. Иако Албанија е европска земја, цените на храната овде се многу различни од оние другите европски земји и сигурно ќе ги импресионира љубителите на вкусната храна. Меки сирења, маслиново масло, многу зеленчук, морски плодови, многу вкусни десерти и уникатни печива во сите нивни форми. Албанија ќе ги задоволи сите вкусови!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО