More

  Предлог притвор за пет лица осомничени за фалсификување исправи и долги кривични дела

  spot_img

  Кантоналното обвинителство на кантонот Тузла достави предлог до судијата на претходна постапка на Кантоналниот суд во Тузла за определување мерка притвор во траење од еден месец за пет лица поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело организиран криминал. во врска со фалсификување исправи и други кривични дела, соопшти Обвинителството.

  Мерката притвор е предложена за Меха Милкуниќ (58) од Калесија, Милорад Поповиќ (52) од Бјелина, Нурдин Јахиќ (48) од Тузла, Бранислав Цвјетковиќ (49) од Зворник и Садик Суљиќ (53) од Сапна.

  Милкуниќ, кој бил водач на организираната криминална група, е осомничен за горенаведените кривични дела за фалсификување службена исправа и подготвување кривично дело, Поповиќ за кривично дело подготвување кривично дело, а Цвјетковиќ и Суљиќ за кривично дело фалсификување службена исправа.

  Истрага е отворена и против Н.К.(54) од Тузла за продолжено кривично дело фалсификување исправа, но по распитот осомничениот бил пуштен да се брани од слобода.

  Милкуниќ е осомничен дека раководел со организирана криминална група во областа на кантонот Тузла и Република Српска од средината на 2019 година до крајот на септември 2023 година, во која имало и други осомничени со различни улоги во групата, заради создавање и набавка лажни јавни исправи на поголем број лица со цел да ги искористи како вистински, а со цел да се стекне со противправна имотна корист за себе и за членовите на групата.

  Така, во наведениот период креирале и се стекнале со разни фалсификувани јавни исправи: уверенија за неказнивост, дипломи од средно образование, уверенија за познавање странски јазици, лекарски уверенија, возачки дозволи, влезни и излезни печати во патните исправи и други јавни исправи и во на тој начин прибавил поголема противправна имотна корист за себе.

  Осомничените се приведени на 26 септември во координирана оперативна акција „Алтерего I и II“ што ја спровеле полициски службеници на Државната агенција за истрага и заштита на Босна и Херцеговина (СИПА), во соработка со Министерството за внатрешни работи на Република Таџикистан. и Министерството за внатрешни работи на РС.

  Извршени се претреси на повеќе локации во кантонот Тузла и Република Српска по налог на Обвинителството на кантонот Тузла и Јавното обвинителство на РС, заедно со наредбата на Кантоналниот суд во Тузла. На претресите и оперативното дејствие им претходеа проверки и истраги кои траеја подолг период.

  Против нив е издадена наредба за спроведување истражна постапка и тие се на распит во Обвинителството.

  Истрагата за овој случај ќе продолжи и во наредниот период, се вели во соопштението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img