More

  Пребегнатиот тајландски експремиер се врати по 15 години и заврши во затвор

  spot_img

  Поранешниот тајландски премиер Таксин Шинаватра во вторник стапна на тајландска почва за прв пат од 2008 година, враќајќи се од егзил во затвор само неколку часа пред парламентарното гласање за формирање влада.Таксин, милијардер и лидер на популистичката партија Pheu Thai, побегна во странство пред 15 години пред да биде затворен за злоупотреба на моќта, две години откако војската го собори со пуч, наведувајќи ја корупцијата и нелојалноста кон моќната монархија, што тој го негира.

  Таксин (74) накратко се појави со членовите на семејството на терминалот за приватни авиони на аеродромот во Бангкок, насмеан и мавтајќи со стотиците поддржувачи, пред да биде одведен во полициски конвој до Врховниот суд, а потоа да биде одведен во затвор, каде што, според суд, , да одлежи осум години.

  Доаѓањето на најпознатиот тајландски политичар дојде додека Долниот дом и Сенатот назначен од војската се состанаа пред гласањето подоцна во вторникот за кандидатот за премиер Сретта Тависин, магнат на недвижности, кој партијата на Таксин ја втурна во политиката пред само неколку месеци.

  Победникот на пет избори во изминатите две децении, партијата Феу Тајланд на Таксин формираше спорна алијанса која вклучува две партии поддржани од војската кои соборија влади предводени од Таксин и неговите соработници во државните удари во 2006 и 2014 година.

  Неговото враќање поттикна раширени шпекулации дека Феу Таи склучил сојуз со поранешните непријатели во војската и естаблишментот што му овозможил безбедно да се врати

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img