More

  Повеќе од 22.000 луѓе демонстрираа во Париз за поддршка на Палестинците

  spot_img

  Околу 22.000 луѓе денеска и покрај дождот се собраа на улиците на Париз, оддавајќи му почит на антифашистичкиот активист убиен пред десет години, но и за поддршка на Палестинците и членовите на племето Канак од Нова Каледонија.

  Насобраните чекореа зад транспарентот „За Клеман ја продолжуваме борбата“.

  Клеман Мерик (18) почина на 5 јуни 2013 година во Париз, по напад на ултрадесничарски групи.

  Секоја година, антифашистичките групи му оддаваат почит и го осудуваат подемот на крајната десница.

  На тој митинг оваа година се приклучија и пропалестински активисти, кои ги осудуваат израелските напади на Појасот Газа, како и сепаратистичките поддржувачи на Нова Каледонија, француска територија во јужниот дел на Пацификот, која неодамна беше сцена на немири.

  Насобраните носеа плакати со натписи „Слободна Палестина“, „Стоп за геноцидот“ и „Расистичките колонијални активисти ја убиваат младината од Канак“.

  Илјадници луѓе секојдневно демонстрираат во Франција за поддршка на населението во Газа, под бомбите на израелската армија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img