More

  Полицијата упадна во Европскиот парламент: Постои сомнеж за руско мешање

  spot_img

  Федералното обвинителство на Белгија во средата соопшти дека полицијата извршила претрес во резиденцијата на вработен во Европскиот парламент и неговата канцеларија во зградата на парламентот во Брисел, поради сомневање за руско мешање.

  Обвинителите во соопштението наведоа дека канцеларијата на осомничениот во Стразбур, каде што се наоѓа седиштето на Европскиот парламент во Франција, исто така била претресена во партнерство со Европската агенција за судска соработка, Европравда и француските судски власти, пренесува ABC News и извештаи dnevnik.hr.

  Претресите беа извршени на помалку од две недели пред изборите за ЕУ, кои ќе се одржат од 6 до 9 јуни.

  Истрагата ја објави минатиот месец белгискиот премиер Александар Де Кро, кој рече дека разузнавачката служба на неговата земја го потврдила постоењето на мрежа која се обидува да ја поткопа поддршката за Украина.

  „Претресите се дел од случај на мешање, пасивна корупција и членство во криминална организација и се однесуваат на индиции за руско мешање, при што на членовите на Европскиот парламент им се пристапуваше и им беше исплатено да промовираат руска пропаганда преку информативната веб-страница „Гласот на Европа“. изјавија обвинителите.

  Обвинителите рекоа дека веруваат дека вработениот одиграл „значајна улога во ова“.

  Неколку холандски медиуми го идентификуваа осомничениот како вработен на пратеникот на ЕУ Марсел де Граф од екстремно десничарската холандска партија Форум за демократија. Лице запознаено со истрагата потврди дека извештаите се точни. На службеникот не му беше дозволено јавно да зборува бидејќи истрагата е во тек.

  Овој месец, ЕУ им забрани на Glas Europe и на три други руски медиуми да емитуваат програма во 27-члениот блок. ЕУ соопшти дека сите тие биле контролирани од Кремљ и дека се насочени кон „европските политички партии, особено за време на изборните периоди“. Од почетокот на војната во февруари 2022 година, ЕУ веќе ги суспендираше Русија денес и Спутник, меѓу неколку други медиуми.

  Де Кро минатиот месец рече дека истрагата покажала дека на членовите на Европскиот парламент им се пристапиле и им биле понудени пари за промовирање на руската пропаганда.

  „Според нашите разузнавачки информации, целите на Москва се многу јасни. Целта е да се помогне во изборот на повеќе проруски кандидати во Европскиот парламент и да се зајакне одредена проруска наративност во таа институција“, рече тој.

  Земјите од ЕУ инвестираа милијарди евра во Украина, заедно со значителни количини оружје и муниција. Тие, исто така, воведоа санкции за највисоките руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, банките, компаниите и енергетскиот сектор од сеопфатната инвазија на Москва во февруари 2022 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img