More

  Полицаец загина во напад на контролен пункт во Пакистан, четири лица се повредени

  spot_img

  Напаѓачите фрлиле рачна граната на полициски контролен пункт покрај пат во северозападен Пакистан, при што загинал еден полицаец, а раниле четири лица, соопштија локалните власти.

  Се уште никој не ја презел одговорноста за нападот во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан.

  Полицијата соопшти дека повредените се пренесени во болница.

  Поранешните племенски региони во северозападен Пакистан делат долга граница со Авганистан и со години служат како безбедно засолниште за екстремистите.

  Армијата изврши масовни операции за обезбедување на областа, принудувајќи ги екстремистите да побегнат во Авганистан или да се кријат во други области на Пакистан, во близина на границата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img