More

  Покривот на меѓународниот аеродром „Индира Ганди“ во индиската престолнина Њу Делхи се урна ноќеска под силен дожд и ветрови

  spot_img

  Покривот на меѓународниот аеродром „Индира Ганди“ во индиската престолнина Њу Делхи се урна ноќеска под силен дожд и ветрови. Едно лице загина, а летовите се откажани, објавија официјални лица.

  – Целиот терминал, еден од трите на најпрометниот аеродром во земјата, е евакуиран и наредена е истрага за колапсот. Неколку лица се повредени – изјави индискиот министер за авијација Кинјарапу Рамохан Наиду.

  Педесет домашни летови се откажани или одложени, според платформата за следење летови Flightradar24.

  – Осуммина повредени се пренесени во болница – изјави Атул Гарг, директор на противпожарната служба во Делхи.

  Околу 148,5 милиметри дожд паднаа во областа на аеродромот во текот на три часа, што е повеќе од просекот за цел јуни, според Индискиот метеоролошки завод.

  Многу други делови на Њу Делхи исто така беа поплавени, а автомобили беа заглавени во водата висока околу еден метар.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img