More

  Поглаварот на Украинската православна црква осуден на домашен притвор

  spot_img

  Поглаварот на Украинската православна црква, митрополитот Павле од црква, наводно поврзана со Москва, во саботата беше осуден на домашен притвор по сослушувањето под обвинение дека ги величал руските сили и поттикнувал верски поделби, соопшти црквата.Киев им нареди на членовите на Украинската православна црква (УПЦ) да го напуштат манастирот Киевско-Печерска Лавра бидејќи го смета за проруски и соработник на Москва, што УПЦ го негира.

  Во соопштението, УПЦ наведува дека судот му наредил на митрополитот Павло да носи електронска нараквица.

  Новинските агенции Интерфакс Украина и Укринформ јавуваат дека Павло добил 60 дена домашен притвор.

  Според украинските безбедносни служби, митрополитот е осомничен за „оправдување на вооружената агресија на Руската Федерација против Украина и величење на нејзините учесници“, како и за „нарушување на еднаквоста на граѓаните врз основа на нивната раса, националност и религија“.

  „Не направив ништо. Верувам во политичкиот поредок“, изјави Павло на новинарите по одлуката на судот.

  Претходно во саботата, кога беше приведен, митрополитот Павло рече дека „ги осудува сите обиди против нашата земја и она што го направи Русија (и Владимир) Путин е неоправдано“.

  Обвинителите велат дека куќниот притвор и електронското следење се мерки на претпазливост и судскиот спор ќе продолжи.

  Митрополитот Павле беше приведен и испрашуван од украинските власти три дена откако тој и неговите монаси беа известени за нивното иселување од манастирот среде конфликтот меѓу Украина и Русија.

  Манастирот Киевско-Печерска Лавра од 11 век, на списокот на светско наследство на УНЕСКО, е седиште на УПЦ, кој беше под надлежност на Московската патријаршија до руската инвазија во февруари 2022 година.

  Во мај таа црква објави прекин на врските со Руската православна црква, чиј патријарх Кирил сесрдно ја бранеше војната против Украина. Но, владата во Киев смета дека оваа црква е всушност зависна од Москва.

  Украинските власти им наредија на монасите да се иселат од манастирот најдоцна до среда, што тие одбија да го сторат.

  Мнозинството украински православни припаѓаат на посебен огранок, Православната црква на Украина, основана пред четири години со обединување на ограноци независни од Москва.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img