More

  Подобро е да јадете пица секој ден отколку да го јадете ова за појадок

  - Advertisement -

  „Најздравиот појадок“ е мета на критики на нутриционистите. Имено, ако спаѓате во групата на луѓе кои мислат дека житарките се еден од најздравите видови појадок, се лажете.

  Житариците се најчестиот облик на појадок за многу луѓе, и поради тоа што се подготвуваат исклучително брзо, и поради општо прифатеното мислење дека се здрави. Сепак, нутриционистите веруваат дека повеќето житарки се толку хранливи што всушност е подобро да се јаде парче пица.

  Тие посочуваат дека просечно парче пица и порција снегулки содржат речиси ист број калории, но додаваат дека пицата содржи дури и одредена количина на протеини што ќе ве држи сити подолго време.

  Нутриционистот Челзи Емер додава дека пицата содржи повеќе масти и помалку шеќер од повеќето житарки купени во продавница, па затоа пицата нема да предизвика скок на шеќер.

  Секако, тоа не значи дека секое утро треба да појадувате пица.

  „Доброто кај пицата, во споредба со многу снегулки купени во продавница, е тоа што содржи избалансирана количина на протеини, масти и јаглехидрати. Снегулките, од друга страна, генерално содржат премногу шеќер“, вели нутриционистот Сајмон Јуркив.

  Сајмон препорачува да го започнете денот со оброк кој содржи избалансирани количества на здрави масти, влакна, сложени јаглехидрати и протеини. На пример, тој зел овесна каша, но онаа на која ќе му додадете лажица путер од кикирики, пренесува курирски стил.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img