More

  Подијатар откри три типа на обувки кои можат да ги оштетат вашите стапала

  spot_img

  Во едно од неговите неодамнешни видеа, педијатар објасни дека постојат три пара чевли за кои верува дека луѓето никогаш не треба да ги носат поради ефектот што може да го имаат на нивните стапала.

  Подијатар Пол, кој објавува на интернет под корисничкото име @paulthepodiatris, се огласи на социјалните мрежи за да ги предупреди луѓето да не носат три типа чевли бидејќи тие очигледно можат да им наштетат на вашите стапала. Пол, всушност, собра повеќе од 12.000 следбеници на TikTok споделувајќи видеа од неговите совети како правилно да се грижите за вашите стапала, пишува Daily Star и пренесува Вечерњи лист.
  Во едно од неговите неодамнешни видеа, педијатар објасни дека има три пара чевли за кои верува дека луѓето никогаш не треба да ги носат поради ефектот што може да го имаат на нивните стапала. Експертот го започна видеото со флип-апостолки.

  „Не би носел ваков тип на обувки затоа што кога ќе ја ставите ногата низ петелките, морате да ги фатите стапалата и на тој начин ги напрегате мускулите и вените кои поради напорот може да болат, па дури и да се воспалат. „Одењето во тенки флип-апостолки може да предизвика и фрактури на коските на стапалата кои настануваат поради трајно изложување на траума бидејќи немаат цврста потпора“, објасни тој.

  Тој исто така додаде дека многу лесно се сопнува и паѓа кога ги носиш додека одиш по улица. На TikToker потоа продолжи да зборува за неговиот омилен стил на високи потпетици – шило. „Другиот чевел што не би го носел се штикли“, додаде тој.

  „Не сакам да зборувам лошо за сите потпетици бидејќи потпетицата со неколку инчи е добра за повеќето луѓе, но потпетиците имаат толку тенка основа. Всушност, една моја колешка неодамна падна и го скрши стапалото. Ризикот од повреда е толку висок – дали вреди? Дури и ако изгледате убаво“. Но, тој рече дека негов „вистински непријател“ се спортските обувки што се лизгаат, кои се „поцврсто направени за да ви прилегаат на стапалата“ и можат „да ви ги притиснат прстите и да предизвикаат проблеми“.

  Експертот додаде: „Другата работа е што тие се толку меки што вашата нога мора да работи повеќе. Тие можат да работат добро, но подоцна во текот на денот вашата нога е всушност поуморна“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img