More

  Поддржувачите на месната диета се восхитуваат на здравствените ефекти, експертите предупредуваат на опасностите

  spot_img

  Нутриционистката Сандра Хрг предупредува на долгорочните негативни ефекти од ваквата исхрана

  Карнивор диетата го зафати Тик-Ток во последниве месеци, а следбениците на диетата со месо им се восхитуваат на нејзините здравствени придобивки.

  Сепак, ниту еден експерт не препорачува ваква диета, а тоа доволно говори за тоа колку е таа всушност здрава.

  Пред да ја пробате, размислете дали навистина е таа тоа што ви треба, а ако навистина сакате да џвакате само шницли, барем не го правете тоа предолго за да не направите повеќе штета отколку корист.

  Говедско месо, путер, сланина и јајца – тоа е она во што во последните месеци се колнат многу инфлуенсери, поддржувачи на карнивор исхраната.

  Ваквата исхрана се базира првенствено на месо, додека внесувањето на овошје и зеленчук е сведено на минимум или е елиминирано.

  На Тик-Ток има видеа на кои може да се види како луѓето јадат полна чинија со стекови и кајгана од дури 12 јајца, сето тоа за само еден ден, а некои од нив за ужина ќе изедат дури и парче путер, грицкајќи го како што обично се грицкаат, на пример, моркови.

  Повеќе за ова на „Арт кујна“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img