More

  Лабуристите имаат двоцифрена предност пред конзервативците

  spot_img

  Утре во Обединетото Кралство се одржуваат општи избори на кои гласачите ќе изберат 650 членови на Долниот дом на Собранието, по што лидерот на партијата со најмногу гласови ќе добие мандат да формира нова влада и да стане премиер, пишува Еј-Пи њус.

  Предизборните анкети ѝ даваат на главната опозициска Лабуристичка партија, предводена од Кеир Стармер, двоцифрена предност пред Конзервативната партија на премиерот Риши Сунак, која е на власт 14 години.

  Велика Британија е поделена на 650 области, наречени изборни единици.

  Гласачите во секоја од овие изборни единици избираат по еден пратеник во Долниот дом.

  Кој и да победи на првите национални избори во Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска во последните 5 години, ќе наследи голем број проблеми препознатливи во сите западни демократии – слаб економски развој, ослабени јавни услуги и проблемот со мигрантите, наведува Еј-Пи њус.

  Сунак ги распиша општите избори во Велика Британија за 4 јули, порано од очекуваното, бидејќи изборите беа планирани за наесен.

  Конзервативната партија на Риши Сунак доживува пад на популарноста во анкетите од 2021 година.

  Според последните анкети, Конзервативната партија на Сунак ја започнува кампањата со голем јаз во однос на нејзиниот главен ривал Лабуристичката партија.

  Згора на тоа, тоа беше случај во изминатите 12 месеци – Лабуристите постојано одржуваа поддршка над 40%.

  Анкетите може да бидат погрешни, а Сунак се надева дека неодамнешното забавување на инфлацијата и акцентот на реформите во партиската политика ќе им помогнат на конзервативците да го свртат бранот како што напредува кампањата.

  Како што стојат работите, сепак, лабуристите ја започнаа кампањата со водечко водство во анкетите.

  Реформата во Обединетото Кралство на Најџел Фараж – антиимигрантската десничарска партија – е на третото место, но бидејќи нивната поддршка е рамномерно распоредена низ целата земја, би можело да биде тешко да се претвори таа поддршка во места во парламентот.

  Либерал-демократите – претходно третата по големина партија во земјата – имаа прилично конзистентно просек од околу 10%, но тие се надеваат дека со фокусирање на главните посакувани места, ќе можат да постигнат изборен успех.

  Сунак вети дека ќе започне да испраќа некои баратели на азил во Руанда пред општите избори, тој го стави спроведувањето на политиката клучен приоритет на неговото премиерство, тврдејќи дека тоа ќе ги одврати луѓето да го преминат Каналот со мали чамци.

  Но, откако распиша предвремени избори, тој сега тврди дека програмата ќе започне доколку биде реизбран на 4 јули.

  Лабуристите најавија дека ќе го отфрлат планот доколку дојде на власт, прашувајќи дали некој некогаш ќе биде вратен дома.

  Премиерот Риши Сунак, кој има 44 години, ја предводи Конзервативната партија.

  Сунак, првиот Британец со индиско потекло кој стана премиер, имаше 42 години кога стана премиер во 2022 година, со што стана најмладиот носител на таа функција во поновата историја.

  Лидерот на Лабуристичката партија е Кир Стармер кој има 61 година. Тој претходно беше на чело на Кралското обвинителство и директор на Јавното обвинителство.

  Во Обединетото Кралство (Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска) политичкиот мандат трае пет години, а бидејќи Конзервативната партија победи на последните избори во декември 2019 година, следните избори според словото на законот мора да се одржат до јануари 2025 година.

  Велика Британија е поделена на 650 области, наречени изборни единици, а гласачите во секоја од овие изборни единици избираат по еден пратеник.

  Најголем дел од кандидатите претставуваат политичка партија, но дел од нив се јавуваат како независни кандидати.

  Кандидатот со најмногу гласови станува претставник за таа област.

  По пребројувањето на гласовите, кралот ќе побара од лидерот на партијата со најмногу пратеници да стане премиер и да формира влада.

  Ако ниту една партија нема мнозинство пратеници – што значи дека не може да носи закони само со свои пратеници – резултатот е блокиран или замрзнат парламент, забележува британскиот јавен сервис.

  Во тој момент, најголемата партија би можела да одлучи да формира коалициска влада со друга партија или да функционира како малцинска влада, сметајќи на гласовите на другите партии за донесување закони.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img