More

  Почина Влачеслав Зајцев, познат советски и руски моден дизајнер

  spot_img

  Вјачеслав „Слава“ Зајцев, модниот креатор кој стои зад светски познатата советска мода која често беше украсена со шарени руски фолклорни мотиви, почина во неделата на 86-годишна возраст, објавија руските медиуми.

  „Почина модниот дизајнер Вјачеслав Зајцев. Годинава го прослави својот 85-ти роденден“, објави руската јавна телевизија „Первиј Канал“, оддавајќи му почит на човекот „кој десетици години диктира советска и руска мода, иноватор кој не се плашеше од смели експерименти“, пренесува АФП.

  Заицев облече голем број шампиони од рускиот тим во уметничко лизгање, како и хостеси и стјуарди на националниот авиопревозник Аерофлот. Според неговите скици, биле направени костими за театарски претстави во Москва и Санкт Петербург.

  Тој, исто така, дизајнираше за рускиот тим на Олимписките игри во Москва во 1980 година и на Зимските олимписки игри во Сараево во 1984 година.

  Роден во работничко семејство во 1938 година, Заицев првпат се здоби со меѓународно признание во 1963 година кога француското списание Paris Match пишуваше за неговата колекција комбинезони за работнички жени, се вели во белешката објавена на веб-страницата на неговата модна куќа.

  Новинската агенција РИА објави дека светлите, цветни јакни и здолништа од колекцијата биле отфрлени од Фабриката за експериментална облека, за која работел Заицев.

  Францускиот печат го нарече „Црвениот Диор“ од 1960-тите.

  Во 1965 година, тој почна да работи како уметнички директор на експерименталната „Со Унија“ модел куќа во Москва, а некои од неговите дизајни, кои често имплементираа цветни традиционални руски модели, беа прикажани на Запад.

  Во 1969 година, Музејот на модерна уметност во Њујорк изложи женски фустани врз основа на скици од Заицев, меѓу другите. После тоа, Заицев доби понуди да отвори продавници на Запад, кои беа одбиени од советските власти.

  Во 1979 година, Заицев ја напушти Сојузната куќа на модели и отиде во мало ателје, кое до 1982 година го претвори во Московската модна куќа на Слава Заицев, станувајќи првиот советски дизајнер на кој му беше дозволено да ја означува сопствената облека.

  Меѓу руските клиенти на Заицев имало музички ѕвезди, актери, политичари…

  Покровителството на Раиса Горбачова, сопругата на последниот лидер на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, му донесе меѓународна слава во 1980-тите. Меѓу неговите клиенти беше и поранешната сопруга на претседателот Владимир Путин, Људмила.

  Имав неверојатна среќа што на почетокот на мојот свесен живот одлучив, фала богу, кон што ќе се стремам, кој да бидам“, напиша Заицев на својата веб-страница. „Фала му на Бога, смислата на животот ја најдов во потрагата по хармонија и совршенство преку највисоката уметност на облека, сликарство и графика, фотографија… во животот, поезијата“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img