More

  Почина поранешниот кинески премиер Ли Кечијанг

  spot_img

  Поранешниот кинески премиер Ли Кечијанг почина од ненадеен срцев удар на 68-годишна возраст, јавуваат кинеските државни медиуми.

  „Другарот Ли Кечијанг доживеа ненадеен срцев удар на 26 октомври додека беше на одмор во Шангај, каде што престојуваше последните неколку дена, и почина 10 минути по полноќ на 27 октомври по неуспешните обиди да го оживее“, кинеската државна телевизија CCTV. објави.

  Ли Кечијанг помина цела деценија како премиер, од 2013 до март оваа година.

  Иако за време на неговата политичка кариера Ли беше познат и како кандидат за преземање на раководството на кинеската Комунистичка партија, во последните години претседателот Кси Џинпинг се повеќе го маргинализираше.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img