More

  Адвокатот на семејството на жртвите на убиецот: „Тој не се гледа себеси како проблем. Она што го видов ќе потресе секого…“

  spot_img

  Еден од адвокатите што ги брани родителите на децата убиени во нападот на момчето Коста К. во Белград, кое лани во мај уби 10 лица во основното училиште „Владислав Рибникар“, зборуваше за судењето на родителите на момчето кое беше затворено за јавноста.

  „Заклучокот е дека не треба да се објавуваат никакви информации од судницата. Законот предвидува судскиот совет да може да ја промени својата одлука и тоа само во случај на жалба на пресудата“, вели Стефан Ќорда и додава дека тоа што го видел на видеата и сликите ќе ги потресе сите.

  „Тие слики и таа снимка од пукањето, кога ги видов и видов секакви работи до сега, многу се изнервирав. Тие сцени ми се враќаа два дена. Мислам дека во оваа фаза сега кога се предлагаат доказите, кога ќе се предложи некое вештачење, фотографиите се отвораат во судница, видеото, значи, јавно се прикажува, се подига, се гледа од повеќе агли, се враќа. Знаете, ако јавноста беше вклучена во тоа, тоа ќе ги вознемири и возрасните граѓани, возрасните, а не само малолетниците“, објаснува адвокатот.

  Јавноста е исклучена од судењето, вели тој, за да се заштитат малолетниците.

  „Некои од родителите во овој случај добија статус на сведоци. Тие не смеат да бидат присутни кога обвинетата страна го дава своето сведочење. Затоа што обвинетиот има право да ја каже вистината, а тоа многу ги вознемирува родителите и создава општ хаос“, додава Ќорда за Блиц.

  Ќорда истакнува дека најтешкиот дел допрва доаѓа.

  „Целата судница плачеше. Ова се најтешките спорови што постојат, а тука најтешкото допрва следи. Ќе има војна со експерти. Мајката на момчето убиец е обвинета дека на дел од куршумот останала ДНК, што ќе го оспорат балистичките експерти. Родителите го преживеаја најлошото, а сега повторно ќе треба да поминат“, вели адвокатот.

  Тој за Блиц изјави дека лично бил присутен на распитот на убиецот.

  „И можам да ви кажам дека мојот впечаток за него и она што се случува во јавноста е сосема поинаков. Јавноста го прослави убиецот, имавме приказни што сака за роденден… Не се гледа себеси како проблем. Прават жртва од самото семејство… Направен е балон, притисокот на јавноста беше огромен, па мислам дека е добро што јавноста е привремено исклучена“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img