More

  Победнички старт на младите македонски ракометарки на младинското СП (У20) во Скопје

  spot_img

  Женската младинска ракометна репрезентација на Македонија славеше победа против САД од 32-15 пред домашната публика во салата „Борис Трајковски“ во воведниот настап на Светското првенство за ракометарки до 20 години кое денеска стартуваше во Скопје.

  Македонските ракометарки заминаа на полувреме со предност од 15-6, а во вториот дел им дозволија на противничките да постигнат само три голови и со убедлива победа го отворија мундијалскиот турнир.

  Следен противник на македонските јуниорки е Исланд, утревечер од 18 часот во СЦ „Борис Трајковски“, а во последното коло ќе играат против Ангола.

  Ракометната федерација на Македонија од денеска до 30 јуни ќе домаќин на 24 Светското јуниорско првество во женска конкуренција на кое учествуваат 32 репрезентации. Натпреварите се играат во СЦ „Борис Трајковски“ и во двете сало во „Јане Сандански“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img