More

  По неуспешната мисија, американскиот лунарен модул наместо на Месечината заврши во морето

  spot_img

  Поради дефект, американскиот лунарен модул Пелегрин изгуби контакт со екипажот на Земјата и ја заврши неуспешната мисија со спуштање во морето.

  Американскиот приватен лунарен модул „Перегрин“, кој требаше да слета на Месечината, но мисијата беше напуштена поради дефект, изгуби контакт над Јужниот Пацифик откако најверојатно изгоре во атмосферата на Земјата, објави „Астроботик“ во четвртокот. Неуспешната мисија на тој начин заврши по десет дена со контролирано спуштање во морето.

  Компанијата Астроботик на мрежата Х напиша дека ќе чека официјална потврда од надлежните владини органи за да ја потврдат судбината на модулот. Компанијата со седиште во Питсбург пресметала дека модулот ќе слета далеку од копното, во морето јужно од Фиџи, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Лендерот претрпе голема загуба на гориво по лансирањето со експлозија во внатрешноста на куќиштето. Настанот го спречи модулот да постигне стабилна траекторија кон Сонцето, а исто така почна да губи гориво.

  Промена на планот
  Астроботик затоа објави дека нивната цел повеќе не е да слетаат на Месечината, туку да се приближат што е можно повеќе до овој природен сателит.

  Според првичните планови, Перегрин требаше да стигне до Месечината, а потоа да остане во орбитата неколку недели и да се спушти на нејзината површина на 23 февруари, што се покажа како невозможно. На бродот, меѓу другото, имаше научни инструменти за истражување на зрачењето и составот на површината, како и помагање во подготовката на теренот за враќање на астронаутите на Месечината.

  Американската вселенска агенција НАСА му плати на Астроботик повеќе од 100 милиони долари за транспорт на нејзиниот товар како дел од експерименталната програма за воспоставување комерцијална економија на Месечината, јавува АФП.

  И покрај неуспехот на оваа мисија на Месечината, претставниците на НАСА објавија дека нивната стратегија за „повеќе удари кон голот“ значи повеќе можности за гол. Следен ќе биде обидот на изведувачот на НАСА, Intuitive Machines, со седиште во Хјустон, кој планира да лансира во февруари.

  Астроботик, исто така, ќе добие уште една шанса во ноември со модулот Грифин, кој ќе го однесе роверот Випер на НАСА до јужниот пол на Месечината.

  Досега, само неколку национални вселенски агенции успеаја да слетуваат меко на Месечината. Првиот беше Советскиот Сојуз во 1966 година, следен од Соединетите држави, кои сè уште се единствената земја што испрати луѓе на Месечината. Кина успешно слета на Месечината три пати во изминатата деценија, додека Индија тоа го стори минатата година во вториот обид.

  Следната земја што ќе се обиде ќе биде Јапонија, која лансираше вселенско летало за оваа намена во септември, според АФП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img