More

  По најсилниот удар врз економијата на Путин, Германија подготви санкции

  - Advertisement -

  Од агресијата на Путин врз Украина, направени се интензивни напори да се предложат нафтени санкции за Русија и да се бара модел што ќе му зададе на Кремљ најголемиот економски удар, но во исто време секој детал од ембаргото се мери за да се минимизира штетата на европската економијата. Според последните информации, Берлин ќе ја поддржи забраната за увоз на нафта од Русија како дел од шестиот пакет санкции. Оваа германска одлука ја отвора вратата да се случи заедничката одлука на Европската унија за воведување ембарго.

  Причината за промената на позицијата на Германија е очигледно успехот во изнаоѓање алтернативни добавувачи на нафта. Германскиот министер за економија Роберт Хабек изјави дека зависноста на Германија од руската нафта е намалена од 35 на 12 отсто за осум недели.

  Знаеме дека има голем отпор за ембаргото на руската нафта во земјите од ЕУ, најсилен противник е Унгарија, но доколку Германија „падне“ се очекува одлуката да ја поддржат и други земји кои се против, како на пр. Австрија, Шпанија, Италија и Грција… Стравот на нивните економии е логичен бидејќи тие многу се потпираат на руската нафта, а проблемот е што со претворање на руската нафта, цените на горивата би можеле вртоглаво да пораснат.

  Дали европските земји навистина ќе успеат да се договорат за оваа одлука веројатно ќе се знае следната недела, бидејќи Европската комисија се обидува што поскоро да претстави нацрт за нови санкции и да изврши дополнителен притисок врз Москва.

  За важноста на санкциите за нафтата говори и тоа што Русија минатата година примила над 110 милијарди долари извоз на нафта, што е речиси четвртина од вкупниот руски извоз на стоки.

  Повикувајќи се на дипломати во Европската унија, порталот Политико пишува и дека Германија претставила иницијатива за воведување ембарго на рускиот ураниум.

  Ваквиот потег би можел да влијае на снабдувањето со ураниум што ги храни енергетските реактори изградени од Русија, како и на новите нуклеарни проекти управувани од руската западна подружница Росатом во Западна Европа.

  Четворицата дипломати потврдија за Политика дека санкционирањето на руската нуклеарна индустрија било разговарано на состанокот со амбасадорите на ЕУ и Комисијата минатата недела, при што Полска и балтичките земји водеа повици за санкции.

  „Германскиот амбасадор во средата објави нов став од Берлин, велејќи дека ќе ги поддржи не само санкциите за нафтата, туку и забраната за рускиот ураниум“, изјави дипломатот на ЕУ за Политико.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img