More

  Пленковиќ останува премиер на Хрватска

  spot_img

  Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ се откажа од мандатот што го освои на изборите за Европскиот парламент, а се очекува тоа да го стори и потпретседателката на Европската комисија за демографија и демократија, Дубравка Шуица.

  Тоа значи дека хрватскиот премиер ќе остане во Загреб, а Шуица повторно ќе биде предложена за хрватски претставник во новиот состав на Комисијата, пишува Јутарњи лист.

  Пленковиќ во писмо до претседателот на Собранието Гордан Јандроковиќ напиша дека на изборите за Европскиот парламент е избран за прв на листата на ХДЗ која победи на тие избори и освои половина од мандатите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img