More

  Пјонгјанг лансираше интерконтинентална балистичка ракета пред самитот во Токио

  - Advertisement -

  Северна Кореја тестираше интерконтинентална балистичка ракета само неколку часа пред почетокот на самитот меѓу лидерите на Јужна Кореја и Јапонија во Токио.

  Тоа е прво тестирање на севернокорејска интерконтинентална балистичка ракета (ICBM) за еден месец и трето тестирање на оружјето оваа недела, а исто така доаѓа додека Јужна Кореја и Соединетите држави одржуваат заеднички воени вежби, кои Пјонгјанг ги гледа како вежба за инвазија .

  Според проценките на Јужна Кореја и Јапонија, проектилот прелетал околу 1.000 километри со максимална височина од 6.000 километри за време на 70-минутниот лет. Тоа е слично на летот на друга ракета ICBM лансирана во февруари, за која експертите велат дека покажала потенцијал да стигне длабоко во копнената зона на САД.

  Ракетата лансирана денеска падна во водите меѓу Корејскиот полуостров и Јапонија, а траекторијата и беше стрмна, очигледно за да се избегнат соседните земји. Јапонија соопшти дека проектилот паднал надвор од нејзината ексклузивна економска зона и нема извештаи за штета на бродови или авиони.

  Северна Кореја сè уште не тестирала ракети ICBM со стандардна траекторија, но постојано тврдеше дека има ракети со нуклеарни способности. Некои странски експерти сè уште се сомневаат дека Северна Кореја ја совладала технологијата потребна за изградба на боеви глави доволно мали за да се монтираат на тие проектили и за заштита на боевите глави при повторното влегување во атмосферата.

  Портпаролката на Советот за национална безбедност на САД, Адриен Вотсон, изјави дека Вашингтон ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ја обезбеди безбедноста на Америка и нејзините сојузници Јужна Кореја и Јапонија. Таа рече дека лансирањето на ракетата „непотребно ги зголемува тензиите и ризикува да ја дестабилизира безбедносната ситуација во регионот“.

  Јужнокорејскиот претседател Јук Сук-Јол пред да замине на самитот во Токио со јапонскиот премиер Фумија Кишида изјави дека „Северна Кореја ќе ја плати цената за непромислените провокации“.

  На вонредниот состанок свикан поради лансирањето на ракетата од Северна Кореја, Џун ѝ наложи на јужнокорејската војска да продолжи со воените вежби со американските сили, интензивно да спроведе заедничко планирање вежби и да ја зајакне безбедносната соработка Сеул-Вашингтон-Токио, канцеларијата на јужнокорејската објави претседателот.

  Во Токио, премиерот Кишида рече дека треба да ја зајакнат соработката меѓу сојузниците и другите истомисленици.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img