More

  Пикси пред ждрепка: Голот на осминафиналето, без разлика кои се ривалите

  - Advertisement -

  Селекторот на фудбалерите на Србија, Драган Стојковиќ, истакна дека не му е важно кој ќе биде ривал на неговата репрезентација во групната фаза на Мундијалот, бидејќи целта сигурно ќе биде пласманот во осминафиналето.

  Во петок во 18 часот во Доха ќе се одржи ждрепката за планетарното првенство.

  „Првата цел е да ја поминеме групата. Кој и да е во нашата група, целта ќе остане да се оди во нокаут фаза, нема алиби. Затоа сме тука. Не доаѓаме да се капеме, да се сликаме, да играме три игри и да си одиме дома. Не, кога веќе сме тука, да дадеме се од себе“, рече Стојковиќ.

  Селекторот на Србија потенцира дека не му е важно кои ќе бидат ривалите на неговиот тим.

  “Не е важно. Ќе мора да играме со некој силен. Невозможно е да се направиш онака како што би сакал. Целта е второто коло. Ако толку многу сме крвавиле и ако покажавме дека можеме да играме фудбал како што треба, не гледам причина зошто да не продолжиме.” во тој стил. Резултатот може да дојде или не. Не знам”.

  Шефот на стручниот штаб посочи и што очекува од своите фудбалери.

  „Никогаш не им кажав на играчите дека треба да се победи еден натпревар. Само треба да умрете еден ден. Но, за да дадеме се од себе, да бидеме храбри, мораме. Не е важно кој е противникот. Никој од нив нема крилја да леташ. Мораш да веруваш во себе и преку својот стил на игра ќе бидеш доминантен, да бидеш тој што се чуди“, заклучи Пикси.

  Србија обезбеди пласман на Мундијалот со победата над Португалија во последното коло од квалификациите.

  Навистина игравме храбро, офанзивно, храбро… Немаше промили страв, верувавме до крајот дека финалето ќе биде во Португалија, што и се случи. Тоа беше круна. И историска победа, без разлика што рекол некој.Само за 15 „За 20 години ќе бидеме свесни за важноста на таа победа и начинот на кој ја постигнавме.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img