More

  Петмина мигранти загинаа при обидот да го преминат Ла Манш, меѓу кои и едно дете

  spot_img

  Петмина мигранти загинаа обидувајќи се да го преминат Ла Манш, соопшти француската полиција. Според извештаите, меѓу загинатите има и дете.

  Во авионот имало 110 луѓе, објави Ројтерс, повикувајќи се на локалните државни власти во северна Франција.

  Француски шлепер веќе спасил околу стотина мигранти и тие се однесени во Булоњ, пишува француски весник.

  Брзата помош го собрала таткото на четиригодишното девојче кое било „во солзи“ на плажа, наведува весникот.

  Веста доаѓа откако британскиот парламент го одобри контроверзниот нацрт-закон за депортација на мигранти познат како предлог-закон за Руанда, кој има за цел да ги одврати мигрантите да го преминат Каналот со мали чамци.

  Каналот меѓу Франција и Британија е една од најпрометните бродски ленти во светот и струите се силни, што го прави преминот исклучително опасен за малите чамци.

  Шверцерите на луѓе обично ги преоптоваруваат гумени чамци, оставајќи ги едвај на површина и изложени на ризик да бидат погодени од бранови додека се обидуваат да стигнат до Британија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img