More

  Пет совети кои ќе ви помогнат да спиете подобро за време на сезоната на поленска треска

  spot_img

  За голем процент од населението ширум светот, вклучително и кај нас, пролетното цветање го означува почетокот на сезоната на насолзени очи, чешање и блокирани дишни патишта.

  И ситуацијата продолжува да се комплицира: експертите се согласуваат дека се повеќе луѓе стануваат алергични на надразнувачи во воздухот како полен и мувла, дека симптомите на алергија се посериозни и дека сезоните на алергија траат подолго од кога било.

  Можете исто така да почувствувате зголемен товар на полен дури и ако немате поленска треска, бидејќи студиите покажуваат дека поленот го нарушува имунолошкиот систем дури и ако не предизвикува воспаление на дишните патишта.

  Климатските промени се виновни
  Научниците велат дека зголемените сезонски алергии се меѓу првиот бран на очекувани здравствени влијанија од глобалното предупредување, заедно со поголема изложеност на заразни болести.

  Неодамнешните студии покажаа дека растечките зони во САД се менуваат како што климата се загрева, дозволувајќи им на растенијата и дрвјата да го прошират својот опсег. Зголемените температури, исто така, им овозможуваат на растенијата да цветаат порано и подолго, продолжувајќи ги годишните времиња на полен. Зголемените врнежи значи дека растенијата испуштаат повеќе полен кога цветаат, а повеќе грмотевици предизвикуваат пукање на зрната на поленот, што ги прави поиритирачки и влошувајќи ги симптомите.

  Промената на шемите на ветерот во некои делови од светот исто така носи полен на поголеми растојанија.

  Постојат некои докази дека зголемувањето на јаглерод диоксидот во атмосферата исто така го прави поленот посилен.

  Истражувачите во Јужна Кореја одгледувале дабови дрвја во посебни комори каде што можеле да го контролираат количеството на јаглерод диоксид во воздухот што ги опкружува растенијата и го прилагодиле нивото на јаглерод диоксид за да одговара на предвидената концентрација во 2050 година. Дрвјата беа засадени во септември 2009 година. Осум години подоцна тие цветаа, а истражувачите го собраа поленот што го произведоа и го проучуваа.

  „Она што го открија е дека се произведуваат буквално милијарди повеќе зрна полен“, рече Луис Зиска, вонреден професор по еколошки здравствени науки на Факултетот за јавно здравје Мејлман на Универзитетот Колумбија. Се чини дека овој полен бил и бил повеќе алерген.

  „Протеинот на егзинот – надворешната обвивка на поленот – оние протеини кои предизвикуваат реакција на вашиот имунолошки систем се зголемуваат“, рече тој, истакнувајќи дека неговата истражувачка група го видела истиот феномен кај ајдучката трева.

  Покрај посилниот полен, проблем може да биде и неговата количина. Експертите сметаат дека поголема изложеност на полен значи поголема шанса за сензибилизација, што значи повеќе алергии.

  Според веб-страницата за истражување на пазарот market.us, глобалната продажба на антихистаминици, лекови кои ги намалуваат симптомите на алергија, се очекува да се зголеми повеќе од двојно во текот на следната деценија, бидејќи повеќе луѓе се обраќаат во аптеката за помош.

  Повеќе лоши вести
  Лошите вести за оние кои страдаат од алергија не застануваат тука. д-р. Леонард Билори, алерголог и професор по медицина на Медицинскиот колеџ Хакенсак Меридијан во Њу Џерси, рече дека тој и неговите колеги ја разгледале чувствителноста на американското население на различни алергени со текот на времето и откриле дека бројот на различни алергени на кои луѓето се чувствителни има двојно се зголеми во последните години.. 25 години.

  Климата можеби игра улога во порастот на алергиите, вели Билори, но може да биде и повеќе од тоа.

  „Сите сакаат да кажат дека тоа е самата клима, но тоа може да биде и проблем со микробиомот“, вели тој. Промените во микробиомот – популацијата на бактерии кои живеат на нашата кожа и во нашите црева – можеби го менуваат начинот на кој нашите тела реагираат на поленот кога првпат ќе се сретне, поттикнувајќи го имунолошкиот систем да реагира.

  Ако сте некој чии лекови за алергија повеќе не помагаат или често користите инхалатор за спасување, можеби е време да размислите за некој вид имунотерапија за да помогнете во смирување на имунолошкиот систем и да се спречи тој да реагира толку силно на предизвикувачите, велат експертите.

  Сега има апчиња за трева, ајдучка трева и грини, но ако дрвјата се виновниците, алергиските снимки се единствениот начин. Можеби нема да помогне оваа сезона, но ќе ви помогне следната пролет, па нема да имате толку многу проблеми, додаваат тие.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img