More

  Пет работи што треба да ги знаете за резултатите од изборите за Европскиот парламент

  spot_img

  Европската народна партија (ЕПП) извојува чиста победа на изборите за Европскиот парламент во неделата, консолидирајќи ја својата контрола иако екстремно десничарските групи постигнаа големи придобивки.

  Силите на десниот центар се на пат да освојат околу 184 пратеници во парламентот. Тоа е единствената партија на центарот што порасна на овие избори: социјалистите и демократите од левиот центар останаа стабилни, додека либералната група Обнови ја Европа е десеткувана.

  Иако ЕПП би можела повторно да се приклучи на големата коалиција со социјалистите и либералите, може да преговара и за некои прашања со партиите од десницата, пишува Политико.

  Еве пет работи што треба да ги знаете за резултатите од изборите за Европскиот парламент:

  Екстремната десница победува
  Како што предвидуваа анкетите, екстремно десничарските сили остварија големи придобивки во целиот блок. Во Франција, Националниот митинг освои речиси една третина од гласовите, со што се етаблира како водечка ултранационалистичка група во парламентот.

  Ако екстремната десница формираше единствена група, таа ќе беше втората по големина сила во Парламентот, зад традиционално доминантната Европска народна партија. Ривалствата и несогласувањата во нејзините редови го прават тоа сценарио неверојатно, но сепак тоа ќе изврши вистински притисок врз политиката на ЕУ.

  Тесен пат до победата за Урсула фон дер Лајен
  Вчерашните резултати покажуваат дека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен има добри изгледи да остане на функцијата, но не и сигурни.

  Доколку ја добие поддршката од националните лидери на ЕУ, ќе мора да го натера парламентот да ја потврди нејзината кандидатура за да биде на патот кон победата. Последен пат кога ја побара поддршката од парламентот, пред пет години, теоретски можеше да смета на поддршката од 440 пратеници од три центристички групи, но доби само 383 гласа.

  Лоши резултати за европските зелени
  По пет години во кои Европскиот зелен план стана главна тема во Собранието, гласачите се свртеа против еколошки ориентираните партии и ги исфрлија нивните претставници од Собранието.

  Најзначајните загуби на Зелените дојдоа од делегациите што ги претставуваат Франција и Германија, кои сочинуваат половина од силата на движењето во Парламентот.

  Групата Обнови не успеа
  Групата Обнови Европа, која доминираше во парламентот во последните пет години, претрпе удар во неделата.

  Во Франција, партијата на Емануел Макрон пропадна додека гласачите ја изразија својата фрустрација од националната влада гласајќи за екстремната десница. Загуби беа забележани и меѓу сродните групи во Романија, Данска и Естонија.

  Што значат изборите за националните лидери
  Како што обично се случува за време на изборите за Европскиот парламент, граѓаните го користеа својот глас како де факто референдум за нивните национални влади. Во Франција, огромната победа на екстремно десничарското Национално собрание го испровоцира претседателот Емануел Макрон да го распушти Националното собрание и да распише предвремени избори.

  Иако ниту еден друг национален лидер не реагираше толку драматично, негативните резултати за владејачките партии во земји како Германија и Унгарија беа протолкувани како удари за нивните лидери.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img