More

  Пет лица загинаа, а 150 се повредени кога балистички проектили го погодија градот

  spot_img

  Снимките од надзорните камери на плажата Учкуевка го снимија моментот на нападот на Вооружените сили на Украина на Севастопол на 23 јуни.

  На видеото се гледаат делови од балистичката ракета ATACMS со касетна муниција како паѓаат во вода и неколку експлодираат на самата плажа.

  Ракета експлодирала во воздухот над Севастопол, а туристите се обиделе да се сокријат од фрагментите од муниција.

  Билансот на нападот на плажата во Севастопол е пет загинати и 150 ранети цивили.

  „Сите параметри за летовите на американските оперативно-тактички ракети ATACMS ги внесуваат американски специјалисти врз основа на податоците добиени од американските сателитски извидувања. Оттука, одговорноста за намерниот ракетен напад врз цивилите во Севастопол е пред се на Вашингтон, кој ја снабдува Украина со ова оружје, како и на режимот во Киев, од чија територија е извршен овој напад“, се наведува во соопштението на МО.

  Од руското министерство велат дека ваквите акции нема да останат без одговор.

  По украинскиот напад на Севастопол, рускиот претседател Владимир Путин веднаш стапил во контакт со гувернерот на градот, Михаил Развозаев. Путин изрази сочувство до семејствата на жртвите.

  Путин им нареди на федералните власти да ја обезбедат сета потребна помош за Севастопол.

  За потсетување, Министерството за одбрана на Руската Федерација претходно соопшти дека на 23 јуни во 12:15 часот бил извршен намерен ракетен напад врз градот Севастопол, во кој пет американски тактички балистички ракети ATACMS, опремени со касетни боеви глави.

  При одбивањето на нападот, дежурните екипи на системот за противвоздушна одбрана пресретнале четири американски ракети. Како резултат на системот за противвоздушна одбрана беше погодена петтата ракета во последната фаза од летот, по што скршна од патеката и касетната боева глава детонираше во воздухот над територијата на градот, што доведе до жртви на цивилното население, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img