More

  Дејан побарал повторно сослушување, конечно до вистината или дел од тактиката?

  spot_img

  Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот е еден од двајцата осомничени за убиството на малата Данка Илиќ (2). Кој, да потсетиме, веднаш по апсењето го призна монструозното убиство и побара обвинителот да го сослуша повторно, потврди за Курир неговиот адвокат Вања Живковиќ.

  Да потсетиме, Драгијевиќ по апсењето на 4 април веќе беше на распит пред Вишото јавно обвинителство во Зајечар. Потоа го признал делото и детално ја опишал својата улога во делото, како и улогата на неговиот соучесник во делото, осомничениот Срѓан Јанковиќ (50) од село Лука. Но, откако Јанковиќ неодамна реши да го смени исказот во обвинителството и одбраната да ја замени со молчење со негирање на вината, Драгијевиќ реши повторно да застане пред обвинителот.

  – Мојот клиент Дејан Драгијевиќ по неколку наши средби и разговори рече дека сака повторно да се појави пред Вишото јавно обвинителство во Зајечар за повторно да даде исказ – потврди за Курир адвокатката Вања Живковиќ од Бор, бранител на Драгијевиќ.

  Како што дознаваме, сѐ уште не е познат датумот кога осомничениот од Злот ќе се појави пред обвинителството, но се очекува наскоро да биде закажан и датумот на неговото сослушување.

  – Драгијевиќ пред десет дена изјави дека сака повторно да ја изнесе својата одбрана пред обвинителството. Неговиот адвокат набрзо поднел барање и сега во секој момент се очекува да биде објавен датумот на неговото повторно сослушување – неофицијално дознава Курир од извор запознаен со случајот.

  Исто така, од Вишото јавно обвинителство за Курир потврдија дека адвокатот на Драгијевиќ поднел барање, но се уште не е одлучено, ниту е закажано рочиште.

  – Обвинетиот Дејан Драгијевиќ во писмен поднесок преку својот бранител по службена должност му предложи на обвинителството дополнително рочиште, заради расветлување на околностите и фактите што ги ставил во записник на рочиштето на 05.04.2024 година – велат од обвинителството.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img